in , , , , ,

Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży [kartka z teatralnego notesu]

Tym razem zawitałam do Teatru Polskiego w Szczecinie trochę tak niechcący i mimochodem. Nagła zmiana planów zaowocowała niespodziewanie bardzo ciekawym wieczorem. Co prawda premiera tego przedstawienia miała miejsce 24 września 2023 r., ale tyle się działo na innych scenach, że dopiero teraz mogłam odwiedzić scenę im. Jana Banuchy. Jest to dawna scena duża w TP.

Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży to kameralny, autorski spektakl Piotra Bukartyka. W sposób humorystyczny autor komentuje polską rzeczywistość ostatnich lat. Ale również w komentarzach do utworów nawiązuje do obecnie zachodzących, po 15.10. zmian. W tekstach piosenek widz bez problemu odnajdzie obraz tego co z jednej strony słyszy z przekazów radiowych i telewizyjnych, a z drugiej strony obserwuje na co dzień w otaczającej go rzeczywistości. Teksty opatrzone są muzyką w wykonaniu autora i towarzyszącego mu zespołu muzycznego (chłopaki wymiatają, ja zakochałam się w brzmieniu gitar i perkusji). Możemy usłyszeć wspaniale przenikające się i uzupełniające brzmienia z pogranicza kilku gatunków. Mamy rock, blues, folk, reggae i elementy piosenki literackiej, a wszystkie teksty w wykonaniu Bukartyka i aktorów Teatru Polskiego. Obok znanych wszystkim bywalcom Teatru aktorów szczecińskich (których nie trzeba nikomu przedstawiać): Adrianny Szymańskiej, Piotra Bumaja i Aleksandra Różanka wystąpiły dwie nowe wokalistki Joanna Pasternak i Ola Gurdziel.

Słów kilka o nich:

Ola Gurdziel – aktorka, wokalistka i kompozytorka. Urodziła się i wychowała w Szczecinie. Od 2023 r. współpracuje z Teatrem Polskim. Super fajny jazzowy głos.

Joanna Pasternak – aktorka teatralna i dubbingowa, wokalistka, absolwentka Państwowego Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2018). Znana szerokiej widowni z dubbingu seriali Netflixa. W moim odczuciu, we wczorajszym spektaklu, bardziej liryczna, ale i rockowa w swoich piosenkach.

Z zainteresowaniem będę śledzić dalsze role obu wokalistek, bo to super fajne nowe głosy w naszym teatrze.

I jeszcze słów kilka o bohaterze wieczoru.

Piotr Bukartyk –  polski autor i kompozytor piosenek, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny i konferansjer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wykonawca poezji śpiewanej, z zespołem Sekcja, a obecnie Szałbydałci wykonuje utwory w konwencji rockowej.

Obsada:

Ola Gurdziel

Joanna Pasternak

Adrianna Szymańska

Piotr Bumaj

Aleksander Różanek

Piotr Bukartyk – śpiew, gitara

Maciej Kortas – gitary

Paweł Urowski – gitara basowa, kontrabas

Michał Szczeblewski – perkusja

muzyka i teksty: Piotr Bukartyk

reżyseria: Adam Opatowicz

Nagranie spotkania z Katarzyną Witerscheim

24-godzinny Le Mans 1968-1969: Śpiesz się powoli [recenzja]