in , , , , ,

Dinozaury w komiksie tom 4 [recenzja]

Chyba każde dziecko przechodziło etap fascynacji dinozaurami. My, jako rodzice, razem z nim stajemy się ekspertami od tych prehistorycznych stworzeń. Na rynku wydawniczym możemy znaleźć bogatą ofertę książek, które nam w tym pomogą. Jedną z ciekawszych serii jest Dinozaury w komiksie od wydawnictwa Scream komiks. Właśnie ukazał się 4 tom, a recenzje poprzedniej znajdziecie tutaj.

Już na pierwszych stronach autorzy witają nas słowami:

Witajcie, drodzy wielbiciele Dinozaurów!
Pamiętajcie, że zabawne historie, które za chwilę poznacie, odzwierciedlają tylko na tyle, na ile to możliwe, aktualny stan wiedzy o Waszych ulubionych „strasznych jaszczurach”.
Czy wiecie, że nie ma tygodnia, żeby nie pojawiły się nowe odkrycia dotyczące dinozaurów?

Seria ma bawić i uczyć. Moim zdanie robi to świetnie. Cały album to zbiór krótkich, maksymalnie kilkustronicowych zabawnych opowieści. Każda poświęcona jest innemu dinozaurowi i opatrzona notką encyklopedyczna na jego temat. Jest to spora dawka wiedzy podana w bardzo przystępny do dziecka sposób.

Dowiemy się np., że Brontozaur tak naprawdę nie istniał, w jaki sposób można znaleźć kości dinozaura i że handel nimi jest nielegalny, jak wyglądały jaja dinozaurów oraz że niektóre dinozaury były opierzone.

Myślę, że dziecko zafascynowane dinozaurami “wciągnie” ten komiks w jeden góra dwa wieczory. Muszę przyznać, że mnie aż tak nie interesują te stworzenia i przeczytanie tego albumu zajęło mi trochę dłużej.

Kolejnym plusem serii, jest to, że jest napisana tak, żeby bawić czytelnika w każdym wieku. Znajdziemy tu wiele aluzji do innych dzieł popkultury.

Dinozaury w komiksie to kolejny przykład frankofońskiego komiksu. Jest bardzo kolorowy i dopracowany, narysowany w charakterystyczny dla tego regionu sposób.

Na końcu albumu znajdziemy kilka stron dodatku — historii odkrycia skamieliny Parazaurolofa (dinozaura z kaczym dziobem). Opisano tu sposób jej wydobycia i badania. Na samym końcu znajdziemy również krótki wywiad z Andy’m Farke, który znalazł i badał tą skamielinę.

Według adnotacji wydawcy, komiks przeznaczony jest dla czytelnika powyżej 7 roku życia. Myślę, że każde dziecko w tym wieku, zafascynowane dinozaurami, z wielką chęcią sięgnie po tą serię.

Opis wydawcy:
Kolejny tom frankofońskiego bestsellera o przygodach mezozoicznych gadów. Album zawiera kilkanaście krótkich satyrycznych opowiadań z dinozaurami w roli głównej. Każda z historii koncentruje się na przedstawicielu jednego z gatunków, a jej uzupełnieniem jest notka encyklopedyczna.

Dane techniczne:

Nazwa: Dinozaury w komiksie tom 4
Scenarzysta: Arnaud Plumeri
Ilustrator: Bloz
Tłumacz: Jakub Syty
Format: 240×320 mm
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Data wydania: 3 czerwiec 2022
Wydawnictwo: Scream Comics
Wiek: 7+

Zapowiedzi mangowe – lipiec 2023

Komiksy dla najmłodszych [dzieci w wieku 7-8]