in , ,

“Kroniki Francine R.” [zapowiedź]

Kroniki Francine R. Borisa Golzio trafiły wczoraj do księgarń. Komiks to zapis relacji bohaterki Francine Rivollier – bez żadnej cenzury, poprawek, szczerze, czasem boleśnie ale zawsze prawdziwie.

Gestapo aresztowało Francine R. i jej siostrę 6 kwietnia 1944 roku. Powodem zatrzymania była przynależność ich brata Joannèsa do ruchu oporu. Obie kobiety przesłuchiwano i przetrzymywano w kilku więzieniach na terenie Francji. W końcu przetransportowano je do obozu Ravensbrück. Po kilku tygodniach siostry rozdzielono. Francine trafiła do jednej z fabryk broni zarządzanych przez koncern Reichswerke Hermann Göring, a jej siostra Marie-Louise, do obozu pracy w Hanoverze. Francine przeżyła koszmar. Bito ją i poniżano od momentu aresztowania przez Gestapo. Była transportowana bydlęcymi wagonami, szczuta psami i zmuszana do katorżniczej pracy – m.in. rozbierała zwłoki więźniów. Upokarzano ją podobnie jak setki tysiące innych. W swojej relacji opowiadała o eksperymentach medycznych w obozie i próbach buntu przeciwko sprawcom. Nigdy nie straciła nadziei, że wyjdzie z tego piekła żywa.

O swoich obozowych przeżyciach Francine opowiedziała krewnemu Borisowi Golzio. Autor bardzo długo nie wiedział, co zrobić z tym wstrząsającym świadectwem.

W końcu zdecydował się stworzyć powieść graficzną opartą na rozmowach z byłą więźniarką. Każde słowo w komiksie pochodzi z opowieści Francine. Golzio starał się oddać jej dosadny sposób mówienia, powtórzenia i wahnięcia w głosie. Wszystko po to, aby zbliżyć się do prawdy ukrytej w słowach kobiety.

Francine była jedną z wielu, których głos powinien zostać ocalony od zapomnienia.

Fragment przedmowy Joanny Ostrowskiej:
Trudno nam zaakceptować, że powojenne świadectwa to nie tylko osobisty zapis przeszłości, opowieść „prawdziwa”, ale jednocześnie ślad wojennych awersji i uprzedzeń. Dodatkowo pamięć „nie jest wierna wydarzeniom”. Nie ma w tym nic złego. Selektywnie działają także kronikarze relacji. Boris Golzio, „sprawdzając” Francine, skomentował tylko te fragmenty, które uważał za istotne. Podjął decyzję o ukryciu nazwiska bohaterki. Chciał, aby jej historia była opowieścią tysięcy innych. Francine R. to przede wszystkim zapis jego pracy nad relacją pani Rivollier – nie tylko w sferze wizualnej.

Autor:
Boris Golzio – autor komiksów i ilustrator. W 1984 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Angouleme, by w następnym roku przenieść się na uczelnię w Strasburgu. Stamtąd trafił do Paryża, gdzie pracował głównie w branży reklamowej. Od 1993 roku mieszka w Lyonie. Tworzy autorskie komiksy, pracuje także ze scenarzystami, wykonuje zlecenia dla agencji reklamowych, wydawnictw czy ilustracje dla prasy. Publikuje także pod takimi pseudonimami, jak Du Vigan czy Walter.

Tytuł: Kroniki Francine R.
Autor: Boris Golzio (scenariusz i ilustracje)
Tłumaczka: Olga Mysłowska
Premiera: 2.10.2019
Format: 195×265
Oprawa: twarda
Stron: 138
Cena: 49,90

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

“Planeta” Michaela Mammay’a [zapowiedź]

Uważaj! [#Żyjek38]