in , ,

Tetris. Kolejna komiksowa nowość od Marginesów

• Historia jednej z najpopularniejszych gier komputerowych świata
• Nominacja do Eisnera, komiksowego Oscara, w kategorii najlepszy komiks oparty na faktach
• Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie kochają grać w gry i dlaczego gry są tak uzależniające
• 6 czerwca 2019 – 35. rocznica premiery Tetrisa

Opowieść graficzna o Tertisie – jednej z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo. Prosta, ale pełna fascynujących ciekawostek i faktóe. Choć ta niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie, powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra się w nią nie na komputerze, a w telefonie. Wystarczy spędzić z Tetrisem trochę czasu, by wszędzie widzieć spadające bloki o charakterystycznych kształtach. By zacząć o nich śnić.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1984 roku w zasadzie przypadkiem, pracując nad oprogramowaniem dla radzieckiego rządu. Gra szybko podbiła serca współpracowników Pażytnowa, którzy nie mogąc się od niej oderwać, zaniedbywali obowiązki służbowe.

Tetris szybko wyciekł za Żelazną Kurtynę i wzbudził pożądanie gigantów ówczesnej cyfrowej rozrywki. Pragnęły go Nintendo, Atari, Sega – najważniejsi w tamtych czasach wydawcy gier.

Komiks Boxa Browna to fascynująca i wciągająca opowieść o przebłysku geniuszu, wojnie o prawa do wydania gry – pełnej potajemnych wizyt w Moskwie, sekretnych umów, niezliczonych nieporozumień i bezczelnych kradzieży – ale także o roli gier w sztuce, kulturze i przemyśle czy w życiu człowieka w ogóle.

O autorze:
Box Brown – urodzony w 1980 roku rysownik, scenarzysta i wydawca z Filadelfii. Zaczynał od komiksów internetowych i niezależnych publikacji. Za jedną z nich – Love is a Peculiar Type of Thing – otrzymał w 2011 roku prestiżowe wyróżnienie Xeric Grant. W tym samym roku zebrał na Kickstarterze fundusze na uruchomienie własnego wydawnictwa Retrofit Comics, które w ciągu 16 miesięcy wydało 16 komiksów. W 2014 roku ukazała się jego komiksowa biografia słynnego wrestlera André the Gianta, która przez blisko miesiąc znajdowała się na liście najlepiej sprzedających się powieści graficznych „New York Timesa”. Dwa lata później premierę miał jego kolejny komiks Tetris. Ludzie i gry o najsłynniejszej grze wideo w historii. Przyniósł on Brownowi nominację do nagród Eisnera – nazywanych komiksowymi Oscarami – w kategorii najlepszy komiks oparty na faktach.

Tytuł: Tetris
Autor: Box Brown
Tłumaczył: Marcin Wróbel
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 29 maja 2019
Format: 152 x 203 mm
Oprawa: twarda
Stron: 248
Cena: 39,90 zł

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Detektyw Pikachu [recenzja bez spojlerów]

Potężna Thor – tom 1 – Grzmiąca krew [recenzja]