in , , , ,

Ludwisia Dowcipnisia. Cała ja! [recenzja]

Ludwisia dowcipnisia. Cała ja! to kolejna propozycja dla dzieci od wydawnictwa Scream Komiks. Jest to komiks autorstwa Muhibbi i Bozhimeke, o pewnej rezolutnej i bardzo pomysłowej dziewczynce.

Album to zbiór pojedynczych (jedno lub dwustronicowych) zabawnych historyjek. Ich główną bohaterką jest tytułowa Ludwisia, poznajemy też jej rodziców, babcię, przyjaciół i sąsiadów. Dziewczynka ma bardzo dużo pomysłów, które od razu chce wcielić w życie, tylko niestety w efekcie z innym niż zamierzony skutkiem. Kiedy sąsiada boli ząb, Ludwisia tak mu pomaga, że wybija mu zdrowy. Przez pewne nieporozumienie, dziewczynka chce dosłownie przykleić swoja ulubioną sąsiadkę do jej mieszkania. Jednak najczęściej pomysły Ludwisi odbijają się na jej tacie, który np. przegrywa zakład z córką, zostaje posądzony o wyjedzenie świeżo upieczonych ciasteczek albo musi zapłacić dość duży rachunek w perfumerii. W jednym z komiksów zobaczymy też, że gra wideo dla dzieci może tak wciągnąć rodziców, że Ludwisia decyduje się wrócić do zabawy lalkami.

Pierwsze co zobaczymy po otwarciu książki to przedstawienie występujących w niej postaci. Jest ono przygotowane w bardzo pomysłowy sposób. Przy każdej postaci znajdziemy podpis kto to jest oraz symbole oznaczające cechę charakteru danej osoby, co lubi, a czego nie, jak się relaksuje i jaka jest jej ulubiona potrawa. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie. Jak pisałam wyżej album składa się z krótkich historyjek, z których nie zawsze byśmy wyłapali wszystkie informacje o postaciach, tak jak w przypadku dłuższych historii. Wydawca nie określił też, jaki jest zalecany wiek czytelnika. Myślę, że 6-latki chętnie sięgną po te historyjki, a taki opis postaci na pewno ułatwi im lekturę.

Ludwisia dowcipnisia. Cała ja! jest rysowana w bardzo ciekawy sposób. Z jednej strony rysunki postaci są bardzo proste, ale z drugiej bardzo dobrze i wyraźnie oddają emocje, jakie w danej chwili przeżywają. Można też zauważyć, że album jest zbiorem komiksów, które powstawały w różnym czasie, ponieważ widzimy wyraźną zmianę stylu rysunku. Bozhimeke lubi bawić się kadrowaniem, w całym albumie znajdziemy chyba tylko jeden komiks z regularnym podziałem na kadry oraz kilka bez nich.

Przygody Ludwisi, to scenki z życia codziennego, które na pewno poprawią każdemu humor. I tak jak głosi napis na okładce, można przeczytać jedną planszę w ciągu dnia lub od razu wszystkie, ponieważ na pewno będziemy się przy tym dobrze bawić.

Ludwisię dowcipnisię mogę polecić jako lekką lekturę dla małych i dużych. Na pewno wciągnie czytelnika i  poprawi mu humor. Jednak nie proponowałabym jej dzieciom, które lubią odtwarzać przeczytane historie, ponieważ może się to źle skończyć dla rodziców.

Opis wydawcy:

Scenki z życia Ludwisi Dowcipnisi są pełne humoru i zabawnych sytuacji. Możesz przeczytać jedną planszę w ciągu dnia lub od razu wszystkie!
Ludwisia mieszka z mamą i tatą przy ulicy Żwirka. Chodzi do pobliskiej szkoły. Lubi jeść babeczki, jeździć na hulajnodze i grać na konsoli. Nie lubi matematyki, z którą ona i jej tata mają same problemy. Ludwisia posiada zmysł wnikliwej obserwatorki. Zauważa, z jak wieloma problemami zmagają się jej przyjaciele i za wszelką cenę stara się im pomóc. Rozpętuje się przez to istny huragan, bo pomysły Ludwisi są naprawdę szalone.
Uwaga! Komiks testowany na dzieciach i to one uznały, że Scream musi je wydać i pragną najbardziej na świecie książeczki o przygodach Ludwisi na półce z ulubionymi lekturami.

Dane techniczne:
Nazwa: Ludwisia Dowcipnisia. Cała ja!
Scenarzysta: Muhibbi
Ilustrator: Bozhimeke
Format: 240×320 mm
Liczba stron: 44
Oprawa: twarda
Data wydania: 15 wrzesień 2022
Wydawnictwo: Scream Comics

Zapowiedzi nowych tytułów od Wydawnictwa Waneko

Morderstwo w księgarni-[Recenzja]