in , ,

#mniesiepodoba15 [Shepard Fairey]

Shepard Fairey, czyli „OBEY”, nawet jeśli wydaje się wam, że go nie znacie, to jedną z jego prac na pewno przyszło wam zobaczyć. W czasie wyborów prezydenckich w USA w 2008 r. stał się powszechnie znany z plakatu Baracka Obamy Hope, dzięki któremu prezydent mógł zdobyć parę punktów do zwycięstwa. Kim więc jest ten uliczno-mainstreamowy artysta?

Frank Shepard Fairey (ur. 15 lutego 1970) to amerykański artysta uliczny, grafik, działacz, ilustrator i założyciel OBEY Clothing, który wyłonił się ze sceny deskorolkowej. Po raz pierwszy zaistniał kampanią Andre the Giant Ma a Posse. Po ukończeniu studiów założył mały zakład drukarski w Providence na Rhode Island, pod nazwą Alternate Graphics, specjalizujący się w t-shirtach i sitodrukach, dzięki czemu Fairey mógł nadal realizować własne pomysły.

Instytut Sztuki Współczesnej w Bostonie określił go jako jednego z najbardziej znanych i wpływowych artystów ulicznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach w The Smithsonian, Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Museum of Contemporary Art San Diego, National Portrait Gallery w Waszyngtonie, DC Muzeum Sztuk Pięknych w Richmond oraz Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Fairey stworzył kampanię naklejkową André the Giant Ma a Posse w 1989 roku, uczęszczając do szkoły projektowania Rhode Island (RISD). Przekształciło się to w kampanię “Obey Giant”, która rozwinęła się dzięki międzynarodowej sieci współpracowników. Początkowo zamierzał swoją kampanię naklejek stworzyć, aby zyskać sławę wśród swoich kolegów z klasy i kolegów z college’u. Jak sami mówi: „Kiedy zacząłem dostrzegać reakcje i brać pod uwagę siłę socjologiczną w pracy związanej z wykorzystaniem przestrzeni publicznej i wprowadzeniem przyciągającego wzrok, ale niejednoznacznego obrazu, zacząłem myśleć, że istnieje potencjał do stworzenia zjawiska”.

Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w Bostonie, w Instytucie Sztuki Współczesnej, w lecie 2009 roku. Wystawa prezentowała ponad 250 prac w różnorodnych mediach: odbitki ekranowe, szablony, naklejki, ilustracje rubylith, kolaże i prace na drewnie, metalu i płótnie. Artysta wyjaśnia swoją motywację: “Prawdziwym przesłaniem stojącym za większością mojej pracy jest kwestionowanie wszystkiego”. 17 września 2015 roku Galeria Jacoba Lewisa zaprezentowała wystawę Sheparda Fairey On Our Hands, w której obrazy odzwierciedlają współczesne problemy, przed którymi staje nasza globalna społeczność: korupcja polityczna, apatia środowiskowa i nadużycie władzy.

Shepard Fairey zawsze był otwarty na kontrowersyjne tematy społeczne i polityczne, często przekazuje darowizny i tworzy dzieła sztuki, aby promować wiedzę o problemach społecznych. W swoich pracach poruszał m. in. problem głodu na świecie czy nietolerancji religijnej lub w stosunku do osób LGBT. Tworzył także dzieła sztuki, które mają przynosić korzyści Fundacji Davida Lyncha dla edukacji opartej na świadomości i budowaniu pokoju na świecie.

Celin Dion i Deadpool razem w teledysku [video]

Toksyczni Mężczyźni: Kylo Ren