in

Polski komiks na deskach teatru

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego już 14 grudnia zaprasza na spektakl, który nie będzie zwykłym spektaklem. Bartłomiej Błaszczyński na deski teatru przeniósł komiks, i to komiks niebyle jaki, bo Przygód Stasia i złej nogi Tomasza “Spella” Grządzieli.

Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar?

Staś i Zła Noga to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautą. Jak więc potoczą się ich historie?


Występują:
Katarzyna Błaszczyńska / Mama
Dawid Kobiela / Staś
Michał Rolnicki / Zła Noga
Patrycja Hefczyńska / Ciotka Miśka

Realizacja:
Katarzyna Błaszczyńska / adaptacja
Bartłomiej Błaszczyński / reżyseria
Magdalena Grundwald / scenografia i kostiumy
Sylwia Hefczyńska-Lewandowska / choreografia
Jakub Adamiak / muzyka


Spektakl powstaje na bazie komiksu Tomasza “Spell’a” Grządzieli „Przygody Stasia i Złej Nogi” (Kultura Gniewu) i jest koprodukcją z Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Źle się dzieje w El Royale [recenzja filmu]

Przez Antlantyk… [W podróży #21]