in , , , ,

“Rouge Trooper” [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki serię Rouge Trooper.

W roku 1981, współpracujący z brytyjskim tygodnikiem „2000AD Weekly”, Gerry Finley-Day oraz Dave Gibbons stworzyli postać Rogue Trooper’a (samotnego żołnierza).

Akcja komiksu rozgrywa się na planecie Nu-Earth, gdzie toczy się wyniszczająca wojna pomiędzy Norts i Southers (Północnymi i Południowcami). Używana przez obie strony broń chemiczna i biologiczna zatruła atmosferę oraz oceany planety. W rezultacie, resztki populacji planety, w tym żołnierze obu stron, żyją w zamkniętych bazach wojskowych i siedliskach. Poza zamkniętymi obszarami baz lub siedlisk noszą kombinezony ochronne, hełmy i sprzęt do oddychania. Te kombinezony są znane jako „kombinezony chemiczne”. Każde uszkodzenie hełmu lub kombinezonu chemicznego jest zazwyczaj śmiertelne dla ich użytkownika.

W momencie, gdy żadna ze stron nie mogła zdobyć przewagi, by położyć kres powstałemu impasowi, Wysokie Dowództwo Południowców stworzyło GI, czyli Genetic Infantryman (Genetycznego Piechura). Jest on żołnierzem genetycznie zmodyfikowanym tak, aby był odporny na trującą atmosferę Nu-Earth i mógł walczyć bez kombinezonu chemicznego, aby był odporny na prawie wszystkie znane toksyny, aby mógł zanurzać się w każdym silnym kwasie lub być w stanie wytrzymać próżnię bez konsekwencji dla jego nagiej, niebieskiej skóry.

Południowe Dowództwo wysłało cały Pułk GI w kosmicznej kapsule, którą upuszczono na przypominający jeden z biegunów Ziemi obszar zwany „Strefą Kwarcu”. Miał to być atak z zaskoczenia, ale, ponieważ zdrajca z Południowego Dowództwa przekazał Nortsom szczegóły tej operacji, cały pułk GI wpadł w zasadzkę i został unicestwiony. Cały, oprócz Samotnego Żołnierza, który postanowił wytropić zdrajcę. Dlatego „zdezerterował” i

przemierza Nu-Earth samotnie. Chociaż nie, nie jest zupełnie sam. Towarzyszą mu trzej bracia broni. Jego towarzysze są w postaci biochipów – na które w momencie śmierci GI zapisywana jest cała jego osobowość w celu jej późniejszego odzyskania – i nazywają się Gunnar (zamontowany na karabinie), Bagman (na plecaku) i Helm (na hełmie).

Mnie najbardziej zaciekawiła pierwsza zamknięta historia, przedstawiona na łamach magazynu 2000AD Weekly na przestrzeni lat 1981 – 1985, a która zakończyła się ostateczną konfrontacją pomiędzy Rogue Trooper’em a zdrajcą. Scenarzystą tej serii był przez cały czas Finley-Day, a rysownikami, oprócz Dave Gibbons’a, byli Brett Ewins, Cam Kennedy i Colin Wilson.

Wydawcą magazynu 2000AD Weekly był Fleetway, zanim w roku 2000 tytuł ten został zakupiony przez Rebelion Developments.

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 16 grudnia 2019

Rozmowa z Marcinem Bałczewskim — nagranie lajwa

Black Beard [recenzja]