in , ,

Royal City [recenzja]

Miasto, które swój rozwój i całe swe istnienie zawdzięcza lokalnej firmie. Ludzie mieszkający tam egzystują dzięki pracy w zakładach zlokalizowanych w samym centrum miasteczka, dla którego są one życiodajnym sercem społeczności skupionej wokół tej fabryki od przeszło stu lat. Co się stanie jak serce zamieni się w dzielnicę loftów dla bogatych?

Do tego miejsca, do swojej młodości, do rodziny wciąż tam żyjącej powraca pewien pisarz, którego ściga nie tylko teraźniejszość – termin oddania kolejnej książki dawno przekroczył, a nie ma jej nawet pierwszego zdania – ale i przeszłość rodzinna.

Stopniowo będziemy poznawać historię i postacie tego rodzinnego dramatu. Rodzinę i jej stare historie, które ciągną się po dzień dzisiejszy, konflikty charakterów i postaw życiowych, ambicje i ich brak, śmierć w rodzinie i trauma z tym związana.

Główny bohater, Patrick Pike, musi zmierzyć się z wypadkiem ojca,  nałogami brata, który nie szczędzi sobie używek, ambicjami siostry i jej problemami małżeńskimi, apodyktyczną matką oraz powracającym do nich wszystkich duchem brata Tommy’ego – najmłodszego syna państwa Pike, który kilka lat wcześniej tragicznie zmarł. Każdy z tych bohaterów widzi go inaczej, a jego historia jest klamra spinającą wątki wszystkich członków rodziny. Wątków tych jest wiele, a pytań więcej niż odpowiedzi, których nie dostajemy od razu.

Kreska Jeffa jest prosta, ale ma swój styl. Jest po prostu… swojska. Kolorystyka plansz to delikatne piaskowe lub lekko pastelowe akwarele. Według osób znających twórczość Jeffa to duża odmiana w stosunku do stylu dotychczas tworzonych przez niego historii superbohaterskich.

A sam Jeff Lemire urodził się w 1976 roku i wychował na farmie w kanadyjskim hrabstwie Essex. Po sukcesie wydanych przez Top Shelf Opowieści z hrabstwa Essex opublikował w Vertigo powieść graficzną The Nobody. Obecnie pracuje nad serią The Sweet Tooth dla Vertigo oraz nad nową powieścią graficzną dla Top Shelf. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Schustera dla najlepszego kanadyjskiego autora, nagrodę Doug Wrighta dla najlepszego nowo objawionego talentu oraz prestiżową Nagrodę Alexa przyznawaną przez American Library Association. Mieszka w Toronto z żoną i synem.

Czy historia opisana w komiksie jest nas w stanie zainteresować? Chyba tak, bo przecież każda rodzina ma swoje duchy przeszłości i “trupy w szafie“. Royal City najbardziej przemówi do osób, którym przypadły do gustu Opowieści z Hrabstwa Essex. Następne części są już dostępne na rynku. Można przekonać się samemu.

Reasumując, choć nie jest to pozycja łatwa i nie do każdego jest wstanie przemówić, warto zerknąć w świat świat Royal City, bo być może znajdziemy tam odprysk naszej własnej historii i coś, co nas poruszy, a przecież o to chodzi w dobrze opowiedzianej (w tym przypadku i ciekawie narysowanej) historii.

Royal City – 1 – Krewni
Scenarzysta: Jeff Lemire
Ilustrator: Jeff Lemire
Tłumacz: Bartosz Sztybor
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Format: 170×260 mm
Liczba stron:160
Oprawa:miękka
Papier:kredowy
Druk:kolor
ISBN-13:9788381106382
Data wydania:14 grudzień 2018

Wojna domowa. Powieść Uniwersum Marvela

Atrybut [#Żyjek24]