in , , , ,

“Silent Möbius” [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki japońską mangę autorstwa Kia Asamiya Silent Möbius.

Po obejrzeniu filmu Pacific Rim „zanurkowałem” do kartonów z komiksami by wygrzebać i przypomnieć sobie serię, która, podobnie jak w filmie, przedstawia walkę ludzi z potworami przedostającymi się do naszego świata z innego świata.

Jest to jedna z pierwszych serii komiksu japońskiego, którą zacząłem czytać wiele lat temu.

Silent Möbius (サイレントメビウス albo Sairento Mebiusu) to manga, której twórcą jest Kia Asamiya. Opowiada ona o żeńskiej, specjalnej grupie policji ochraniającej Tokio przed inwazją istot z innego wymiaru zwanych Lucifer Hawks.

W roku 1999 Gigelf Liqueur, wspomagany przez Gildię Magów, uruchomił plan otworzenia bramy między Ziemią a światem Nemezis. Celem tego była wymiana zanieczyszczonego powietrza i wód na Ziemi na czyste powietrze i wodę z Nemezis. W tym celu, pod Tokio wybudowano ogromny cyklotron. Jednak Ganossa Maximilian, stary uczeń Gigelfa, sabotował plan, otwierając bramę wcześniej z zamiarem wykorzystania jej dla własnych celów. Od tego wydarzenia, przez wiele lat Gigelf i Gildia Magów walczyli z inwazją Lucyfer Hawks, jak nazwano mieszkańców Nemezis. Gigelf został zabity w 2006 roku i wydaje się, że w ciągu następnych kilku lat resztę Gildii spotkał podobny los.

W roku 2023 Rally Cheyenne, mająca mieszane pochodzenie, ponieważ jej matka Lufa Cheyenne była członkiem Gildii Magów a jej ojciec pochodził z Nemezis, poczuła się częściowo odpowiedzialna za coraz liczniejsze ataki ze strony stworzeń z Nemezis. Rally utworzyła organizację zwaną Attacked Mystification Police (AMP), która pierwotnie składała się z trzech oficerów (Kiddy Phenil, Lebia Maverick i Nami Yamigumo) oraz podkomendant (Mana Isozaki). W ciągu następnych kilku lat do zespołu dołączyły Yuki Saiko, Katsumi Liqueur i Lum Cheng. Ta grupa zajmuje się ochroną Tokio i eliminacją przechodzących z Nemesis potworów.

Zamysł scenariusza jest podobny do Pacific Rim, jednak do walki z Luicifer Hakws nie są wykorzystywane olbrzymie egzoszkielety ……………………

Publikację mangi rozpoczęto w roku 1989 w magazynie „Comic Dragon”. Ostatni, dwunasty tom pierwszej serii ukazał się w roku 1999. Po dłuższej przerwie, w roku 2013 Asamiya rozpoczął rysowanie nowej serii zatytułowanej Silent Möbius QD, której akcja rozgrywa się 17 lat po oryginalnej historii. Ostatni epizod mangi ukazał się w roku 2018.

Ja poznałem tę serię dzięki jej publikacji w języku angielskim przez Viz Communications Inc. w latach 1991-2001 (jedenaście zeszytowych mini serii). W roku 2001 wydawnictwo Fanboy Etertainment Inc. Rozpoczęło publikację kontynuacji serii pod tytułem „Möbius Klein”.

Ps.

Manga doczekała się animowanej adaptacji filmowej.

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 12 stycznia 2020

Nestor Burma -3- Awantura na Nation. [recenzja]

Zapowiedzi mangowe – marzec 2024