in , ,

Świat Dryftu – Część Druga [Recenzja]

Opowieść o czarodziejach

 

Wydawnictwo Lost in Time uraczyło nas kolejnymi przygodami Dellrica i Ysabeau ze Świata Dryftu i trzeba przyznać, że komiks ten dalej trzyma świetny poziom. Co oczywiście pierwsze się rzuca w oczy to genialne rysunki Ken’a Broeders’a, chociaż tutaj nie jest on tylko za stronę wizualną odpowiedzialny. To praktycznie w pełni jego autorskie dzieło, bo zajął się również scenariuszem i kolorami. Zrobił to w niemal perfekcyjny sposób, bo strona wizualna jest naprawdę fajna i miła dla oka. Autor ma świetną kreskę, bardzo czytelną i doskonałe wyczucie detali. Widać oczywiście pewne schematy z rynku frankofońskiego, ale to akurat wychodzi w tym albumie na dobre. Momentami przypomina to „Poszukiwania ptaka czasu” inną świetną serię, ale nie jest to w żaden sposób kalka. Po prostu również dobry komiks z gatunku fantasy. Tutaj należy zaznaczyć, że ta część, podobnie jak pierwsza występuje w dwóch wersjach okładkowych. Niezależnie od wybranej, warto zasiąść do czytania.

Tom drugi rozpoczyna się niedługo chronologicznie po wydarzeniach z pierwszej części. Ysabeau dalej pozbawiona jest pamięci i jedyne co do niej wraca w snach to strzępki informacji z jej życia. Z pomocą stara jej się przyjść legendarny Czerwony Czarodziej, jednak i on napotyka na trudności. Genialne są tutaj wstawki wyjaśniające różnice miedzy światem ludzi i elfów i kiedy one się łączą. I o dziwo wyjaśnienie, jest proste, logiczne i niespodziewanie, będą się oczywiście łączyć z naszym drugim bohaterem Dellric’em. W międzyczasie w miasteczku Muroc, odbywać się mają rozmowy pokojowe pomiędzy mateczką K’nesser a Elfami. Te drugie, okażą się wyjątkowo podzielone.

Dellric odbędzie podróż do dolnego miasta elfów poszukiwaniu broni na wiedźmę, a ona sama nie będzie też próżnowała. Jej dzieci bagien będą miały swoją rolę do odegrania. Ale nie uprzedzajmy zdarzeń.

Czerwonemu czarodziejowi udaje się dostać do wspomnień Ysabeau. Nie zdradzając za wiele, okaże się, że w świecie ludzi miała ona już delikatną styczność z magią, poznamy część jej historii, ale ten moment wykorzysta wiedźma, by dostać się do Świata Dryftu i zaatakuje. Naprzeciw niej stanie oczywiście Czerwony czarodziej, ale nie będzie sam. Razem z innymi magami stawi jej czoło i nie wszyscy wyjdą z tej walki zwycięsko. Wcześniej wspomniane dzieci bagien będą pomagać swojej twórczyni. Czary będą latać w powietrzu, błyskawice strzelać, klątwy  i magia będą tak intensywne, że walkę tą będzie widać z innych miejsc miasteczka Muroc. I kto przyjdzie w sukurs dobrej stronie? Oczywiście Dellric z nieodłącznym uśmiechem na twarzy i przekleństwem na ustach. Pomimo posiłków walka dalej będzie trwać coraz dotkliwiej oddziaływując na okolicę. Dość powiedzieć, że bitwa ta będzie obfitowała w zabitych i rannych, niemniej warto wiedzieć, że nie zakończy się ona tak jak ktokolwiek by się spodziewał. Całość skończy się oczywiście w momencie takim, że będziemy chcieli sięgnąć po następną część.

Coraz więcej będziemy się dowiadywać o naszych bohaterach i świetnie, bo stają się oni coraz bardziej pełnowymiarowi. Gdy dostaniemy odpowiedź na jedno pytanie, zaraz pojawią się kolejne na wyjaśnienie których będziemy musieli poczekać. Całość albumu, podobnie jak w części pierwszej uzupełnia materiały dodatkowe w rodzaju storyboardów, szkiców, dodatkowych okładek i wszelkiej maści ciekawostek od samego autora. Jeżeli byłoby to standardem dla innych albumów, świat komiksów tylko by na tym zyskał. Uczcie się pozostali wydawcy, bo Lost in Time robi to doskonale.

Jakość wydania stoi na najwyższym poziomie: druk, okładka, papier wszystko jest dokładnie takie jak powinny być. Nie ma słabych stron. I pomimo, iż nie jest to komiks, który pretenduje do bycia wyjątkową perełką, jest to dalej świetna pozycja fantasy dla wszystkich. Jeżeli nie jesteście przekonani do tego gatunku, spróbujcie ze Światem Dryftu. Jest na tyle uniwersalny, że może uda się jeszcze naprawić wasz gust. Bardzo solidna seria komiksowa. Czekam na ciąg dalszy.

Dane techniczne:

  • Wydanie: 2021
  • Autor: Ken Broeders (scenariusz, rysunki, kolor)
  • Typ oprawy: Twarda
  • Wydawca: Lost in Time
  • Liczba stron: 88
  • ISBN: 978-83-956869-8-6
  • Cena okładkowa: 66,00 zł

Katastrofy. Zapomniane i przemilczane katastrofy w powojennej Polsce [Recenzja]

Ira dei – 2 – Prawo łupu [Recenzja]