in

Webcomics od Kowalczuka i Henryka

W czwartek 5 lipca wystartował niemy komiks akcji autorstwa Łukasza Kowalczuka i Henryka. Przygoda + Przemoc + Przyjaźń = The UnderHogs! Kolejne epizody są publikowane w poniedziałki oraz czwartki na stronie www.theunderhogs.com

Historia opowiada o gangu wyrzutków, który dostaje zlecenie. Tytułowi Underhogs muszą dostarczyć tajemniczą paczkę. Mają do pokonania trasę od zachodniego do wschodniego wybrzeża.

Fejsbuk do polubienia: https://web.facebook.com/TheUnderHogs

Projekt można wesprzeć za pośrednictwem platform Patronite.pl oraz KO-FI.
https://patronite.pl/theunderhogs
https://ko-fi.com/theunderhogs

Jak pisze Kowalczuk: Dlaczego Patronite? To nie jest mój pierwszy romans z crowdfundingiem. Wybrałem taką formułę, żeby umożliwić wsparcie naszego projektu czytelnikom. Na bieżąco i małymi kwotami. Niezależnie od tego, czy będziemy otrzymywać miesięcznie 5 czy 5000 zł, komiks powstanie. Duże wsparcie będzie dowodem na to, że można coś zrobić bez udziału w konkursach i grantach. Stawiam na polską platformę, bo the UnderHogs tworzą polscy autorzy i będziemy mogli się pochwalić dobrym komiksem oraz bazą oddanych czytelników, którzy rozumieją, że skończyły się czasy pracy za “rodzynki”, “wpis do portfolio” czy “uścisk ręki Prezesa”.

Premiera edycji papierowej jest przewidziana na 2019 rok.

Łukasz Kowalczuk – urodzony w 1983, w północnej Polsce. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwszy samodzielnie przeczytany komiks to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożyłem hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, bo nie chciał “uczyć się z hipisami”.

Inspiracje? Kultura śmieciowa lat 80. i 90. – poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu historyjek, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Może wymieniać setki nazwisk, ale zacznie od Janusza Christy, Jacka Kirby’ego i Roberta Crumba. Wydał własnym sumptem kilkanaście komiksów, wciąż tworzy nowe projekty we współpracy z różnymi scenarzystami oraz wydawcami.

Henryk Glaza – autor komiksów: 7×7 (rysunek) i Tylko spokojnie (rysunek, scenariusz).

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

30. rozdanie Nagród Eisnera

Kontrowersje po San Diego Comi-Con