in , ,

Zanim wystygnie kawa (tom 1 i 2) [recenzja]

Zanim wystygnie kawa oraz Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni. to książki autorstwa japońskiego pisarza, Toshikazu Kawaguchi’ego, które ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Relacja kolejno w 2022 i w 2023 roku. Są one dość cienkie, bo zaledwie ok. 200 stronicowe i składają się tylko z czterech rozdziałów, w których opowiedziana jest historia innej postaci. Przedstawiane osoby łączy jedno — wszystkie pragną przenieść się w czasie, by spotkać się z kimś dla siebie ważnym. Aby spełnić to marzenie, decydują się na odwiedziny małej, ukrytej w bocznej uliczce kawiarni w Tokio, która według plotek świadczy taką usługę. Aby jednak móc z niej skorzystać, muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach, między innymi o tej głoszącej, że muszą wrócić ze swojej podróży, zanim wystygnie im kawa. Czasu mają więc niewiele, a to dopiero jedna z kilku reguł, o których muszą pamiętać…

Obie książki Kawaguchi’ego są napisane w sposób zarówno lekki jak i wciągający, dzięki czemu jeśli ktoś ma wystarczająco dużo czasu, idealnie nadają się do czytania na jeden dzień. Akcja obydwu z nich ma miejsce we wspomnianej wcześniej kawiarni o dźwięcznej nazwie Funiculi Funicula. Zlokalizowana jest ona w lokalu w piwnicy bez okien, do którego nie dociera światło słoneczne, przez co nie sposób w niej odróżnić dnia od nocy. Dodatkowo za sprawą jej starodawnego wystroju wydaje się, jakby czas stanął w niej w miejscu, co tylko dodaje jej dozy tajemniczości. To właśnie w tej niecodziennej kawiarni śledzimy losy klientów, którzy z różnych powodów zdecydowali się na podróż w czasie.

W zależności od czytanego tomu poznamy: historię kobiety, która chce spotkać się z byłym chłopakiem, który wyleciał do wymarzonej pracy do Ameryki; kobiety, która chce wrócić do czasów sprzed pierwszych oznak utraty pamięci swojego męża; kobiety, która chce spotkać się ze zmarłą siostrą, z którą ostatnimi laty unikała kontaktu; kobiety, która chce poznać córkę, którą nie dane jej było poznać; mężczyzny, który chce porozmawiać ze swoim zmarłym najlepszym przyjacielem; mężczyzny, który chce spotkać się ze zmarłą matką, na której pogrzeb nie dał rady przyjechać; mężczyzny, który chce zobaczyć się z dziewczyną, którą nie dał rady poślubić; mężczyzny, który chce podarować żonie prezent, którego nie dał rady wcześniej wręczyć.

Mimo iż może się wydawać, że każdy rozdział stanowi odrębną część książki, są one ze sobą połączone czymś więcej niż tylko wspólnym miejscem akcji. We wszystkich historiach pojawiają się pracownicy kawiarni: jej właściciel, rosły mężczyzna o imieniu Nagare Tokita oraz kelnerka, studentka Kazu Tokita. Z rozdziału na rozdział dowiadujemy się o nich coraz więcej, poznajemy także relacje łączące ich z innymi bohaterami książki. Niektóre osoby pojawiają się niby mimochodem w rozdziałach wcześniejszych, aby dopiero później otrzymać dedykowany sobie rozdział, warto więc uważnie zapamiętywać ich imiona.

Jak już zostało wspomniane, aby bezpiecznie przenieść się w czasie, należy spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich został już opisany: osoba przenosząca się w czasie musi wrócić do teraźniejszości, zanim wystygnie jej kawa. Co się jednak dzieje, jeśli ten warunek nie zostanie spełniony? Już w pierwszym rozdziale otrzymujemy odpowiedź na to pytanie, nie zdradzę jej jednak wprost — wspomnę tylko o tajemniczej kobiecie w białej sukience, która od wielu, wielu dni siedzi w kawiarni w tym samym miejscu i pije jedną kawę za drugą…

Są jednak zasady, które mogę opisać w całości. Jedna z nich mówi o tym, że nie ważne co zrobiłaby osoba przenosząca się w czasie, nie jest w stanie zmienić teraźniejszości. Oznacza to, że nawet gdyby, dla przykładu, próbowała zapobiec czyjejś śmierci, nie byłaby w stanie tego zrobić — ostrzeżona osoba i tak odeszłaby z tego świata. Dodatkowo przenieść się w czasie można tylko raz w życiu, należy więc ostrożnie wybrać odpowiedni moment, do którego chce się przenieść. Wydawać by się mogło, że w takim razie taka podróż jest bezcelowa, jako że większość osób chciałaby za jej pomocą dokonać jakichś zmian w swoim lub cudzym życiu. Czytając historie przedstawionych bohaterów dochodzi się jednak do wniosku, że wcale nie była ona dla nich bezsensowna. Powiedzenie przez nich czegoś, czego nie byli się w stanie wcześniej powiedzieć i wysłuchanie tego, co ukochana osoba ma im do powiedzenia, było dla nich wystarczającym przeżyciem, aby zaczęły inaczej postrzegać świat. Kto z nas bowiem nigdy nie marzył o tym, by cofnąć się w czasie do jakiejś ważnej dla nas sytuacji i zobaczyć, jak by się potoczyła gdybyśmy zachowali się w jakiś inny sposób?

Podsumowując, bardzo polecam zapoznanie się z obiema książkami — dla mnie czytanie ich było bardzo przyjemnym doświadczeniem. Mimo iż w drugim tomie główne postacie oraz zasady dotyczące podróży w czasie są opisane pokrótce na nowo, zalecam czytanie ich w kolejności wydania, jako że są też w nim wspomniane rzeczy, o których dowiadujemy się dopiero w trakcie czytania pierwszego tomu. Obecnie w przygotowaniu jest kolejna książka z tego cyklu, zachęcam więc raz jeszcze do zapoznania się z pierwszymi dwoma tomami.

Dane:

Autor: Toshikazu Kawaguchi
Wydawnictwo: Relacja
ISBN-13: 9788367216463 / 9788367555425
Data wydania: 24 sierpnia 2022 / 17 maja 2023
Liczba stron: 224 / 208

KLIN Festiwal Komiksu i Ilustracji

Białogard Comic Con [relacja]