in , ,

Kapitan Żbik. Wydanie zbiorcze. tom 1 [Recenzja]

Ostatnio nabyłem „ Kapitan Żbik. Wydanie zbiorcze, tom 1’’, który to postanowiłem Wam dziś przedstawić. Ukazał on się w kwietniu bieżącego roku nakładem szczecińskiego wydawnictwa ONGRYS.
Warto wspomnieć, że fani polskiego komiksu od lat marzyli o wydaniu zbiorczym klasycznych polskich zeszytów, takich jak „Kapitan Kloss” czy właśnie „Kapitan Żbik”.
Jak widać, marzenia się spełniają.

OPIS WYDAWCY:

Kapitan Żbik, bohater najdłuższej Polskiej serii komiksowej, wydawanej w latach 1968-1982 , stał się jednym z najpopularniejszych herosów popkultury z czasów PRL. Tysiące młodych czytelników wysyłało listy do komendy głównej MO, zgłaszając zaobserwowane przestępstwa, prosząc o radę lub też o uzupełnienie brakujących komiksów. Zeszyty z przygodami Żbika były kilkukrotnie wznawiane, osiągając w sumie ponad dziesięć milionów nakładu. Teraz przypominamy je w wydaniu zbiorczym.

W pierwszym tomie zamieszczono: dziewięć zeszytów serii, komiksy prasowe, dodatkowe ilustracje oraz biogramy twórców.

Liczący blisko 400 stron tom zawiera następujące zeszyty:

– Pięć błękitnych goździków;

– Ryzyko cz. 1;

– Ryzyko cz. 2;

– Ryzyko cz. 3;

– Dziękuję kapitanie;

– Diadem Tamary;

– Wzywam 0-21;

– Śledzić Fiata 03-17 WE;

– Tajemnica ikony;

– Kryształowe okruchy;

– Dziękuję kapitanie ( wersja prasowa );

a także:

– Galeria ilustracji;

– notki o autorach;

– Bibliografia;

 

Scenarzystami tytułów, które znajdziemy w środku tego pięknie wydanego tomu są Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski, Zbigniew Safjan, Ryszard Doński, Zbigniew Bryczkowski, Stanisław Szczepaniak oraz Anna Kłodzińska. Rysunki wykonali natomiast Zbigniew Sobala, Mieczysław Wiśniewski, Jan Rocki oraz bardzo znany nam z innych serii komiksowych Grzegorz Rosiński. Czyli mówiąc krótko w tym albumie mamy  zawartą pracę śmietanki polskiego komiksu klasycznego.

Oczywiście wynikiem takiego zbioru twórców jest misz-masz scenariuszy i ilustracji. Chociaż tak naprawdę, większą różnicę odczuwa się w pracach artystów niż w scenariuszach.

Nie będę opisywał treści poszczególnych zeszytów, gdyż miłośnicy serii z reguły ją znają, a dla innych będzie niespodzianką. Nadmienię jedynie że mnie najbardziej w tym tomie zaciekawiły dwie wersje „ Dziękuję Kapitanie”, gdzie możemy porównać czarno-białe ( wydanie prasowe ) oraz kolorowe rysunki Zbigniewa Sobali.

Zaraz po komiksach znajdziemy w środku galerię okładek zeszytów, które znajdują się w tym tomie. Mamy tam okładki koncepcyjne jak i te będące tymi seryjnie drukowanymi. Każda z nich ma pod spodem notkę dotyczącą kto ją narysował oraz jakiego tytułu dotyczy.

W tomie mamy także notki o autorach komiksów. Jest w nich pokrótce opisany życiorys każdego scenarzysty oraz rysownika. Bardzo ciekawy dodatek, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z polskim komiksem i chcą przynajmniej częściowo poznać twórców.

Jak ktoś chce poznać realnych bohaterów lat w których wychodziły oryginalne zeszyty to w albumie zawarto także informacje na temat ludzi, którzy otrzymali medal „ Za Ofiarność i Odwagę ”. Oryginalnie te informacje znajdywały się na ostatnich stronach komiksów z serii ,,Kapitan Żbik”.

Sam tom wydany jest na bardzo dobrym papierze w twardej oprawie. Okładka wydania zbiorczego przyciąga uwagę, ponieważ mimo że została namalowana przez współczesnego malarza to nawiązuje do klimatu serii i przyciąga wzrok.

Podsumowując, zachęcam do zapoznania się z pierwszym wydaniem zbiorczym z serii ,,Kapitan Żbik” zarówno miłośników tej serii, jak i innym czytelnikom. Poza samymi komiksami znajdziemy tu wiele innych interesujących informacji.

Z niecierpliwością będę czekał na kolejny tom z tej serii.

Dane Techniczne:

  • Scenariusz: Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski, Zbigniew Safjan, Ryszard Doński,  Zbigniew Bryczkowski, Stanisław Szczepaniak, Anna Kłodzińska
  • Rysunki: Zbigniew Sobala, Mieczysław Wiśniewski, Jan Rocki, Grzegorz Rosiński
  • Wydawnictwo: Ongrys
  • Ilość stron: 384
  • Oprawa: Twarda
  • Papier: Offset
  • Druk: Kolor
  • Cena okładkowa: 99 zł

Magi: Labyrinth of Magic – tom 27 [Recenzja]

Remina – Gwiazda Piekieł [Recenzja]