in , ,

Kapitan Kloss – wydanie zbiorcze [Recenzja]

Zapewne wiele osób wie o serii komiksowej Kapitan Kloss opartej na scenariuszu serialu Stawka większa niż życie, a także spektakli teatralnych i powieści pod tym samym tytułem.
Pierwsze wydanie komiksu z serii Kapitan Kloss miało miejsce w latach 1971-1973, kilka lat po zakończeniu emisji serialu i Teatru Telewizji oraz po wydaniu powieści (wszystkie pod tytułem „Stawka większa niż życie”). Powstał on na zlecenie szwedzkie. Już w latach sześćdziesiątych Szwedzi zamawiali w Polsce, z myślą o swoim rynku komiksowym, produkcję popularnych albumów zwanych „Klassikerami”, których druk był tani i dla obu stron bardzo opłacalny. Była to jedna z prostych i łatwych metod na zdobycie dewiz, których PRL bardzo potrzebowała.
Kreacja Hansa Klossa jest dziełem genialnych twórców: Andrzeja Zbycha (autor scenariusza) i Mieczysława Wiśniewskiego (ilustrator).

Komiks opowiada dzieje Staszka Moczulskiego, młodego Polaka z Kościerzyny (Pomorze), który ze względu na swoje łudzące podobieństwo do Hansa Klossa, zdekonspirowanego agenta Abwehry zostaje zwerbowany do współpracy z wywiadem radzieckim (później pracuje także dla Oddziału II Informacyjnego Gwardii i Armii Ludowej). Podstawiony pod Klossa Moczulski resztę wojny przebywa na tyłach frontu zdobywając od wroga cenne informacje oraz wspierając ruchy oporu.

Komiksy z serii „Kapitan Kloss” były wydawane także w Czechosłowacji, Czechach, Szwecji, Danii, Norwegii, Jugosławii i Finlandii.

Seria w Polsce na przestrzeni kilkunastu lat doczekała się kilku wydań za które odpowiedzialne było wydawnictwo Muza S.A.
Owe wydawnictwo, w tym roku spełniło marzenie wielu fanów tej serii komiksowej. Na rynek trafiło wydanie zbiorcze Kapitana Klossa!
Jubileuszowa limitowana edycja komiksu Kapitan Kloss, która ukazuje się z okazji 50-lecia wydania polskiego. W jednym unikatowym tomie zawarte są wszystkie zeszytu kultowego komiksu.
Warto wspomnieć że tego typu wydanie zbiorcze opublikowało też w 2020 czeskie wydawnictwo Solvart.

W skład albumu wchodzą następujące zeszyty:

 1. Agent J-23
 2. Wsypa
 3. Ostatnia szansa
 4. Kuzynka Edyta
 5. Ściśle tajne
 6. Hasło
 7. Spotkanie z Ingrid
 8. Café Rosé
 9. Wyrok
 10. Kurierka z Londynu
 11. Partia domina
 12. Noc w szpitalu
 13. Podwójny nelson
 14. Żelazny krzyż
 15. Tajemnica profesora Riedla
 16. Spotkanie na zamku
 17. Akcja „Liść Dębu”
 18. Oblężenie
 19. Gruppenführer Wolf
 20. W ostatniej chwili

Lista odcinków serii komiksowej nie pokrywa się ściśle z serialem Stawka większa niż życie. Zeszytów komiksowych jest więcej niż odcinków serialu (patrz: „Noc w szpitalu”, „Kurierka z Londynu”, „W ostatniej chwili”, „Partia domina”, „Tajemnica prof. Riedla”), inna jest ich kolejność oraz niektóre szczegóły akcji.
Z kolei istnieje kilka odcinków serialu, które nie wystąpiły w komiksie („Genialny plan pułkownika Krafta”, „Hotel Exelcior”, „Bez instrukcji”). W obu ostatnich tytułach można się jednak doszukać wątków z komiksów: „Partia domina” oraz „Tajemnica prof. Riedla”. Ponadto opowieści niesfilmowane znalazły się, oprócz przeniesienia na karty komiksu, także w wydaniu książkowym („Kurierka z Londynu”, „Noc w szpitalu”, „Partia domina”). Znalazły się tu również opowieści, których ani nie sfilmowano, ani nie umieszczono w komiksie: „Podwójna gra”, „Spiskowcy”).
Odcinki komiksów: „Noc w szpitalu”, „Kurierka z Londynu” oraz „Partia domina” nie pojawiają się w serialu, zrealizowano jednak ich odpowiedniki w Teatrze TV, także ze Stanisławem Mikulskim w roli Klossa. Jedyną opowieścią, która występuje tylko w komiksie (brak odpowiednika w serialu, książce oraz Teatrze TV), jest „W ostatniej chwili”.

Cały album liczy 688 stron i oprawiony jest w twardą okładkę.
Niestety poza okładkami zeszytów wchodzących w skład albumu oraz wstępem Sebastiana Frąckiewicza, nie ma innych dodatków.

Pomimo dosyć wysokiej ceny (189 zł), wydanie zbiorcze Kapitana Klossa jest tym czego spore grono fanów klasycznych, polskich serii komiksowych wyczekiwało. Ja sam byłem bardzo podekscytowany na wieść co wydawnictwo Muza S.A. zapowiedziało.
Zanim się obejrzałem, wymarzony tom wylądował w moich dłoniach. Czego Wam również życzę, gdyż warto mieć to wydanie w swojej biblioteczce.
Polecam!

 

Dane:

 • Scenarzysta: Andrzej Zbych
 • Ilustrator: Mieczysław Wiśniewski
 • Wydawnictwo: Muza S.A.
 • Format: 168×240 mm
 • Liczba stron: 688
 • Oprawa: twarda
 • ISBN-13: 9788328718197
 • Data wydania: 14 maj 2021
 • Numer katalogowy: 484390
 • Cena: 189 zł

 

 

 

 

Na podstawie artykułu: “Kapitan Kloss (komiks)” pochodzącego z Wikipedii

 

Dziki Zachód. Tom 2: Dziki Bill [Recenzja]

Barany – Ixi Color [Recenzja]