in , ,

Kolekcja komiksów Transformers [zapowiedź]

źródło: http://ruch.com.pl

Jak wynika z tabeli zapowiedzi  oferty prasowej Ruchu (tutaj), niebawem na polski rynek komiksowy zawita nowa kolekcja, a mianowicie Transformers. Pierwszy numer kosztować ma 14,90 zł. Zapewne będzie to wydanie testowe, niedostępne w całym kraju, lecz w wybranych województwach. Od wyników jego sprzedaży oraz zainteresowania ewentualną prenumeratą zależeć będzie los wydania ogólnokrajowego.

 

źródło: inpublishing.co.uk

Co prawda na obecną chwilę nie wiadomo nic konkretnego o polskim wydaniu, ale można założyć, iż nie będzie się mocno różnić od swojego brytyjskiego odpowiednika, Transformers: The Definitive G1 Collection. Wydawcą jest Hachette, więc u nas zapewne będzie tak samo. W UK kolekcja nie wychodzi wg numeracji tomów. Osobiście posiadałem numer 36 brytyjskiej kolekcji , który wyszedł jako drugi. W ramach kolekcji publikowane są historie takich wydawnictw jak Marvel (zarówno US jak UK), Dreamwave oraz IDW. Ciekawostką jest fakt, iż brytyjskie historie oryginalnie wydane w wersji czarno-białej, na potrzeby kolekcji otrzymały kolory.

Standardowo mamy do czynienia z twardą oprawą oraz grzbietem zawierającym element większej panoramy, utworzonej ze skompletowanej kolekcji. Tym, co od razu rzuca się w oczy, jest różnica w zastosowanym formacie. Tomy kolekcji Transformers są niższe oraz szersze od standardowych kolekcji publikowanych w naszym kraju przez Hachette. Znacząco kolekcja ta będzie się wyróżniać spośród innych kolekcji Hachette, jeżeli w polskim wydaniu również zastosują taki format.

Widok na panoramę kolekcji. źródło: tfwiki.net

Wewnątrz tomu poza historiami mamy wpis, krótkie wprowadzenie do fabuły, galerie okładek, szkice artystów, czyli zawartość do jakiej Hachette już nas przyzwyczaiło. Ponadto w niektórych tomach umieszczone są biosy/charakterystyki postaci.

Warto wspomnieć o prenumeracie brytyjskiej kolekcji. Prenumeratorzy otrzymali następujące gadżety: podpórki na komiksy, breloczki, portfel, płytkę z okładką 50. numeru serii Transformers od Marvela oraz kubek przeznaczony dla osób, które zapisu do prenumeraty dokonały online.

Jeżeli jesteście zainteresowani brytyjskim wydaniem kolekcji, więcej dowiecie się z jej oficjalnej strony http://www.transformerscollection.com/

Osobiście jestem podekscytowany wiadomością, że kolekcja ta ma szansę na dobre zawitać do Polski. Cieszę się, że w końcu oryginalna seria Marvela ukazałaby się w całości. Ponad 20 lat temu serię tą wydawał w Polsce TM-Semic, ale ponoć w trakcie transportu do Polski zaginęło sporo materiału. W wyniku tego seria ta była w naszym kraju mocno okrojona. Z sentymentem wspominam okres, gdy prawa do Transformerów miało obecnie nieistniejące wydawnictwo Dreamwave. Z chęcią odświeżyłbym sobie historie przez nie wydane. Po Dreamwave prawa do marki przejęło wydawnictwo IDW, które od wielu lat wyciska z niej ostatnie soki. IDW na przestrzeni wielu serii, utworzyło jedno, spójne uniwersum, które niebawem doczeka się rebootu.

Fani Transformers zapewne w tym momencie zacierają rączki, gdyż od dawna w sieci ukazywały się wpisy mówiące o oczekiwaniu na tą kolekcję w Polsce 🙂

Margot Robbie w obsadzie u Tarantino

Nominacje do MISIE2018