in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #13

Jak to zleciało, że piszę już 13 liścik miłosny o polskim komiksowie, to ja nie wiem. I jeszcze taki strasznie długi wyszedł! No ale dzieje się, dzieje.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Ponieważ premiery się wystrzelały na KW, podrzucam link do strony nowego wydawnictwa komiksowego Best Comics, które, póki co, ma na koncie „Broma XXX” Unki Odyi i to jest naprawdę mocne wejście, czekamy na więcej!

Spotkania/rozmowy

Dzisiaj odkopałam dla Was podcast — moją rozmowę z Matyldą Sęk-Iwanek na temat komiksu w edukacji. Znajdziecie ją na przykład na Spotify.

Wystawy

Od 12 czerwca w Fotoplastykonie Poznańskim można będzie oglądać wystawę „Fungae” na bazie komiksu Tomasza Leśniaka i Wojtka Wawszczyka. Zapowiada się bardzo ciekawie, bo na bazie komiksu został przygotowany 17-minutowy pokaz, nawiązujący do początków kina sprzed kinematografu. WOW, oglądałabym. Więcej na stronie wydarzenia.

Z kolei 15 czerwca w warszawskim Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów odbędzie się wernisaż wystawy Megan Uosiu pt. „Osoba, która chciała narysować wszystko”. Przed nim w DOKu wisiała wystawa Tomxyza, muszę przyznać, że super te ich wystawy komiksowe. 

W innej części Polski, bo w Bieszczadach, do końca czerwca można oglądać wystawę Szarosen. Zaprasza Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku. Od Szarosen chyba niedługo coś dostaniemy wydawniczo, ale na razie cicho sza…

Festiwale

Imprezy okołokomiksowe na wakacje jakoś wcale nie zwalniają. Pozwólcie, że pominę Pyrkon i podrzucę informacje o tych mniejszych, ale wcale nie gorszych (a dla mnie to w sumie lepszych):

8 lipca odbędzie się Białogard Comic Con, na który zapraszam wyjątkowo serdecznie, bo sama się tam wybieram, i to z prelekcją! Śledźcie stronę wydarzenia, bo już pojawiają się zapowiedzi zaproszonych gości i gościń. Do tematu i programu na pewno tu jeszcze wrócę.

15 lipca Wyspa Tamka we Wrocławiu zaprasza na KLIN Festiwal Komiksu i Ilustracji. To jest dobry moment, żeby się zgłosić ze stoiskiem na przykład lub z wystawą. 

A na po wakacjach zarezerwujcie sobie od razu 16 września, bo wtedy planowany jest kolejny Poznań Zinfest. Nabór na stoiska już trwa.

Varia

Zakończył się Bytomski Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego. Podobno było nieźle. W trakcie imprezy po raz drugi wręczony został Bytomski Dymek, który trafił do Tomka Kontnego. Przy okazji warto przypomnieć, że zeszłoroczny zdobył Tomxyz. Organizatorzy zarzekają się, że imię Tomasz nie jest jedynym kryterium jego przyznania 😉

Znamy wyniki konkursu na komiks inspirowany twórczością Edmunda Niziurskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórcze ZENIT i magazyn kulturalny „Projektor”.:

I miejsce — Jacek Frąś (rysunki) i Grzegorz Janusz (scenariusz) „Nadzwyczajna lekcja techniki profesora Anielaka zwanego Partaczem”
II miejsce — Tomasz Niewiadomski (rysunki) i Grzegorz Janusz (scenariusz) „Pora sucha” 
III miejsce — Adam Święcki „Wielkie wtajemniczenie” 

Wyróżnienia

Bartłomiej Ogonowski „Twierdza Persil”; 
Marcin Burbo „Feniks – tropicielka niedźwiedzi”

Wyróżnienia magazynu „Projektor”:

Piotr Burzyński „Spon”
Antonina Czech „Jedna z przygód Marka Piegusa”
Luiza Sułkowska „Sposób na Alcybiadesa”
Wiesław Wojciechowski „Ancymon, Nicpoń i inni”
Jagoda Wróbel „Sen”

Wszystkie nagrodzone komiksy zostaną opublikowane w magazynie „Projektor” i pokazane na wystawie pokonkursowej.

Całkowicie przegapiłam urodziny Papcia Chmiela i odsłonięcie Wannolotu w Krakowie, ale ponieważ data setnej rocznicy urodzin ojca najsłynniejszego szympansa wciąż gorąca, to i atrakcje nadal można znaleźć. 10 czerwca w Warszawie na przykład odbędzie się impreza Niech żyje Papcio! W Śródmieściu. W programie: wystawa, spotkania, warsztaty, pokaz filmu, gra miejska. Zapowiada się ciekawie!

PS. Pamiętacie, że już w ten weekend maraton komiksowy?  

Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. A jeżeli chcecie mieć newsletter prosto w skrzynce mailowej — zapraszam do subskrypcji:

powered by TinyLetter

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 
MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

„Ćma” i „Mięcho” – polecajka grupowa

Zapowiedzi mangowe – czerwiec 2023