in , ,

Komiks „Tupeciary” już na Dzień Kobiet w Polsce

Pływaczka, która stworzyła kobiecy kostium kąpielowy. Afrykańska królowa, która doprowadziła do rozejmu z Portugalczykami – zbiór 15 opowieści o kobietach, które zmieniły bieg historii stał się hitem rynku wydawniczego we Francji. Komiks Tupeciary będzie miał swoją premierę w Polsce 8 marca w Dzień Kobiet .

Pélénope Bagieu, materiały prasowe

Komiks francuskiej autorki Pélénope Bagieu Tupeciary. O kobietach, które robią to co chcą to uniwersalne historie 15 silnych kobiet, które umiały postawić na swoim. To nie tylko pierwszoplanowe postacie z historii: rewolucjonistki, artystki, ale też zwyczajne kobiety, które miały odwagę podążyć za swoją pasją, bez względu na panujące zwyczaje i społeczną strukturę. – Pokonywały różne przeciwności losu, np. choroby czy wykluczenie, by realizować siebie. “Do mnie ta różnorodność zaprezentowanych historii przemówiła najbardziej. Zafascynowały mnie historie Anette Kellerman, która jako dziecko zachorowała na polio, a później stała się słynną pływaczką, czy Tove Jansson, twórczyni Muminków, która przez całe życie zmagała się z patriarchalnym środowiskiem sztuki i brakiem akceptacji dla jej lesbijskiego związku. Nie wszystkie te historie kończą się pozytywnie, jednak większości towarzyszy lekki i niewysilony humor” – mówi Aleksandra Kędziorek z wydawnictwa Bęc Zmiana.

Pomysł na publikację pojawił się wraz z przyjściem dwóch tłumaczek, które zainspirowane sukcesem komiksu we Francji (sprzedał się w ponad 300 tys. egzemplarzy) zwróciły się do wydawnictwa Bęc Zmiana, by wydać go również w Polsce. Polskie wydanie jest siódmym zagranicznym obok takich krajów jak USA, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Holandia, Korea i Japonia. Kolejne wydania planowane są w Chinach, Portugalii, Brazylii i Szwecji.

Okładka polskiego wydania

Największym wyzwaniem przy publikacji komiksu było zaprojektowanie kroju pisma, które naśladuje ręczne pismo autorki. “Zwykle wymaga to projektowania nowego kroju od zera, ale w tym wypadku dzięki współpracy z francuskim wydawnictwem posłużyliśmy się literami zaprojektowanymi do wydania hiszpańskiego, dodając jedynie brakujące znaki naszego alfabetu” – opowiada Aleksandra Kędziorek.

Pracy nad komiksem towarzyszyła niespotykana energia – tłumaczek, które zainicjowały pomysł i zespołu wydawnictwa, które ten projekt podjęło. “Mamy poczucie, że jest to istotna pozycja, która trafiając do rąk polskich czytelniczek i czytelników, ma zadanie do wykonania. Nie tylko pokazuje jak ważna jest rola kobiet w społeczeństwie, ale przede wszystkim każdy komiks w tym zbiorze mówi głosem silnych i wyjątkowych osobowości, które wbrew wszystkim przeciwnościom szły własną drogą” – mówi Bogna Świątkowska z wydawnictwa Bęc Zmiana.

Jak komiks zostanie odebrany w Polsce? Jak twierdzą polscy wydawcy, książka wzmacnia przekaz dotyczący historii kobiet, coraz bardziej popularnych tak zwanych „herstory”, pokazując tkwiącą w kobietach pasję i siłę, z jaką walczą z przeciwnościami losu. “W Polsce ostatnio powstaje coraz więcej wydawnictw, które są kierowane do najmłodszych czytelniczek, mające wzmocnić ich poczucie własnej wartości i pokazać pozytywne wzorce. Nasza pozycja skierowana jest raczej do czytelników dorosłych, szukających ciekawych, poruszających i nieodkrytych dotąd historii. To szalenie wciągająca lektura” – dodaje Kędziorek.

© Gallimard, “Tupeciary”

Wydawnictwo Bęc Zmiana od 15 lat wydaje książki o architekturze, sztuce, projektowaniu i kulturze polskich i zagranicznych autorów. Spośród prawie stu pozycji wydawniczych największą popularnością cieszą się m.in. „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” Kacpra Pobłockiego oraz „Architektura Dnia VII” Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Jakuba Snopka oraz dwa tomy „Polskich pigułek” szwajcarskiej autorki Fanny Vaucher. Jest także wydawcą książki kulturoznawczyni Magdy Szcześniak Normy widzialności nagrodzonej Nagrodą Naukową tygodnika “Polityka” 2017. Poza działalnością wydawniczą Bęc Zmiana prowadzi nietuzinkowe księgarnie, publikuje czasopismo o kulturze współczesnej „Notes na 6 Tygodni” oraz organizuje wydarzenia i badania w przestrzeni miejskiej.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Marzec w Kulturze Gniewu

Na Croma! #5 – Bogowie Bal-Sagoth