in , ,

Koszmary [Recenzja]

Michele Penco

Wydawnictwo Mandioca rok 2020 zamknęło premierą przepięknie zilustrowanego albumu Koszmary, autorstwa Michele Penco – malarza, ilustratora i twórcy komiksów.
Omawiany tu album jest jego debiutem… i to udanym.

Koszmary  to antologia składająca się z czterech historii, z których dwie są mocno inspirowane opowieściami H.P. Lovecrafta. Natomiast pozostałe dwie nawiązują do narracji Samotnika z Providence.
Wszystkie zawarte w albumie historie są mocno oszczędne w słowa. To przepiękne i klimatyczne ilustracje są odpowiedzialne za ich opowiadanie. I spisują się w tej roli idealnie.

Jak widać z tytułu, opowieści poruszają się w temacie udręki oraz strachu, i muszę powiedzieć, że fabuły połączone z tuszami autora tworzą prawdziwie sugestywną i przerażającą atmosferę.
Rysunki, wykonane mieszanką ołówka, pióra i atramentu, sprawiają, że każda strona robi wrażenie i oddaje samotność i ucisk bohaterów poprzez staranny dobór ujęć i skrupulatną dbałość o szczegóły.
Każdy kadr to dzieło sztuki. W trakcie lektury nie można nacieszyć wzroku realizmem kreski Penco oraz tym jak sprawnie operuje światłocieniem.

Motywem przewodnim opowieści są niepokojące elementy nadprzyrodzone, które tak jak i w prozie Lovecrafta są nam oszczędnie przedstawiane aby potęgować terror i poczucie niepokoju. Wraz z rozwojem fabuły wyczuwamy osamotnienie bohaterów niebezpiecznie ocierających się o granicę popadnięcia w obłęd. Taki stan rzeczy nie dziwi widząc z jakimi karykaturalnymi i niepokojącymi istotami przyszło im stawić czoła.

Wszystkie ilustracje utrzymane są w konwencji czarno-białej, co biorąc pod uwagę styl artysty oraz tematykę opowiadań jest wg mnie jedynym oczywistym rozwiązaniem.

Warto wspomnieć również o imponujących pejzażach, które zatrzymują wzrok na dłużej i pozwalają popaść w zadumę.
Przepiękne dzieła sztuki…

To właśnie pozycje takie jak Koszmary, sprawiają że człowiek czuje ogromną satysfakcję z obcowania z komiksami.

Piękne ilustracje wymagają porządnej oprawy, co wydawnictwu Mandioca jest wiadome.
Album posiada twardą, lakierowaną oprawę i dobrej jakości papier offsetowy.
Jego zawartość jest wzbogacona wstęp autorstwa Patricio Valladaresa, hilijskiego reżysera, scenarzysty (w tym również komiksów), najbardziej znanego ze swojej pracy w horrorach, w których łączy elementy zarówno arthouse, jak i grindhouse, z naciskiem na współczesną ekstremalną przemoc, akcję i trochę krwi.

Koszmary Michele Penco jest to tytuł, który można polecić bardzo szerokiemu gronu osób. Fani twórczości Lovecrafta, wielbiciele opowieści grozy, pasjonaci sztuki ilustrowanej….
Oni wszyscy powinni być usatysfakcjonowani po zapoznaniu się z tym albumem.
A jeżeli, drogi czytelniku nie utożsamiasz się z żadną z powyższych grup to i tak sięgnij po Koszmary. Nie zawiedziesz się 🙂

Dane:

 • Scenarzysta: Michele Penco
 • Ilustrator: Michele Penco
 • Tłumacz: Paulina Kwaśniewska
 • Wydawnictwo: Mandioca
 • Format: 215×290 mm
 • Liczba stron: 76
 • Oprawa: twarda
 • Papier: offset
 • Druk: cz-b
 • ISBN-13: 9788395319198
 • Data wydania: 15 grudzień 2020
 • Cena okładkowa: 55 zł

Komiksowe podsumowania 2020 [Taktownie O Komiksie – online] [ZAPOWIEDŹ]

Śmiech i śmierć [Recenzja]