in , ,

Mort Cinder [recenzja]

Wydany niedawno przez wydawnictwo Non Stop Comics komiks Mort Cinder jest jedną z tych pozycji, które są promowane nazwiskiem ilustratora, a nie scenarzysty. Mowa tu o Alberto Breccia, argentyńskim rysowniku komiksowym, którego niezwykłe, wyprzedzające swoje czasy prace miały wpływ na wielu znanych współczesnych artystów, jak np. Mike Mignola czy Frank Miller. Jak dotąd jego dzieła nie miały szansy ukazać się na polskim rynku wydawniczym.

Mort Cinder jest zbiorem opowiadań o burzliwym życiu… a właściwie życiach, tytułowego bohatera, który za sprawą nadprzyrodzonych zdolności po śmierci wstaje z martwych. Jego towarzyszem oraz słuchaczem jest antykwariusz, Ezra Winston. Nieoczekiwane wydarzenia, bądź tajemnicze artefakty trafiające do antykwariatu Winstona, przywołują u Morta wspomnienia z jego poprzednich, niespokojnych żywotów.

Najciekawsze jest pierwsze opowiadanie, w którym po raz pierwszy krzyżują się losy Ezry i Morta. Jest ono trzymającym w napięciu horrorem, klimatem mocno przypominającym prace Lovecrafta.

Zawartość albumu była pierwotnie opublikowana na łamach magazynu Misterix, w latach 1962-64. Pomimo sporego upływu czasu komiks ten zachował świeżość za sprawą interesującej fabuły i świetnej szaty graficznej. Niejednokrotnie można spotkać się z określeniem tej pozycji jako ponadczasową.

Breccia stosował technikę światła i cieni co pobudza poczucie niepokoju, zwłaszcza we wspomnianej pierwszej historii. Często w kadrach pomijane są elementy tła, a ukazane te najbardziej istotne dla fabuły. Ponadto prace wydają się być brudne i mało realistyczne – wręcz abstrakcyjne. Dzięki zastosowaniu takiej techniki, potęgowany jest posępny klimat przedstawianych historii, w których wielokrotnie mamy do czynienia z tragediami.

Sam album jest świetnie wydany. Twarda okładka zdaje się potwierdzać, iż mamy do czynienia z klasykiem komiksu. Jego zawartość jest wzbogacona o posłowie, biogramy autorów oraz fragment niezrealizowanego scenariusza. Wydanie to zaskakuje stosunkowo niską ceną, dzięki czemu nadaje się nie tylko do rozszerzenia własnej biblioteczki ale również jako prezent/podarunek dla kogoś bliskiego. Mort Cinder pomimo swoich lat, wciąż jest wciągającą lekturą oraz furtką dla polskich czytelników do zapoznania się z bogatą, argentyńską branżą komiksową. Polecam!

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Alberto Breccia, Hector German Oesterheld
 • Rysunek: Alberto Breccia
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Tytuł oryginalny: Mort Cinder
 • Wydawca oryginalny: Fantagraphics Books
 • Rok wydania oryginału (w formie zbiorczej): 2018
 • Liczba stron: 224
 • Format: 195×280 mm
 • Oprawa: twarda
 • Druk: cz.-b.I
 • Cena okładkowa: 59,90 zł

Pyrkonowe zapowiedzi mangowe

Superman – Action Comics: Booster Gold. Tom 5 [recenzja]