in , ,

Noc w Zonie [Recenzja]

Przedstawiam Wam komiks Noc w Zonie, powstały na podstawie opowiadania Michała Gołkowskiego pt. Mleczarnia.  Ukazał się on nakładem wydawnictwa Studio JG  w listopadzie bieżącego roku.

Opis wydawcy: Noc w Zonie jest zupełnie inna niż na Dużej Ziemi. Tutaj nie ma żab ani komarów , nie ma puszczyków i świerszczy- tylko cisza dzwoni w uszach , cisza świata, który zdążył za ludzkiej pamięci umrzeć już dwa razy , w osiemdziesiątym szóstym i dwadzieścia lat później , już w nowym millenium. Tutaj tylko wiatr bezustannie szeleści żółknącymi liśćmi i skrzypi zawiasami niedomkniętych na wieczność okien…       

                                    

                       

Twórcą scenopisu komiksu jest Paweł Próba, a ilustracji Krzysztof Tarasiuk. Przedstawili Oni Zonę wokół Czarnobyla w sposób inny niż ten, który znamy z filmów dokumentalnych, ukazując ją jako miejsce  przerażające, gdzie w każdym zaułku czai się niebezpieczeństwo.

Bohaterem komiksu jest jeden ze Stalkerów, którego imienia nie znamy. Jest on kimś w rodzaju  przewodnika po Zonie. Podróżuje po niej poszukując amunicji,  potrzebnej mu do samoobrony. Spotyka innych Stalkerów ( głównie samotni wędrowcy, a nierzadko przestępcy), z niektórymi z nich współpracuje , a innych unika. Styka się także z Zombie  ( umarlaki wykonujący czynności takie jak przed śmiercią). Pojedynczych z nich zabija , natomiast grupy stara się omijać z daleka. Wszystkie jego działania wynikają ze znajomości Zony, po której dzięki nabytemu doświadczeniu potrafi sprawnie się poruszać.

 

Treść komiksu wciąga, a samo jego zakończenie  jest moim zdaniem  zaskakujące,  jednak nie będę uchylał rąbka tajemnicy.  Niestety nie mogę nic powiedzieć o tym w jakim stopniu komiks Noc w Zonie nawiązuje do książki pt. Mleczarnia ponieważ nie miałem okazji się z nią zapoznać. Mimo to uważam, że omawiany tutaj tytuł fanom postapo powinien się spodobać.

Poza samą historią, która liczy 36 stron, w drugiej, nieco obszerniejszej części albumu, znajdują się szkice koncepcyjne postaci oraz kadrów, krótkie notki o autorach, liczne ilustracje gościnne oraz fragment opowiadania Jacka Klossa pt. Ziemia Złych Uroków.

Polecam do zapoznania się z omawianą pozycją, gdyż porusza temat mocno oddziałujący na wyobraźnię. Szczególnie po tegorocznym sukcesie serialu Czarnobyl. Długość historii co prawda pozostawia poczucie niedosytu, lecz ilość materiałów dodatkowych oraz bardzo przystępna cena zachęcają do sięgnięcia po Noc w Zonie.

 

DANE TECHNICZNE:

  • Scenopis: Paweł Próba
  • Ilustrator: Krzysztof Tarasiuk
  • Wydawnictwo: Studio JG
  • Format: 31,3×21,8 cm
  • Ilość stron: 80
  • Oprawa: Twarda
  • Papier: Kredowy
  • Druk: Czarno-biały
  • Cena okładkowa: 29,99 zł

 

Walka kobiet – 150 lat wolności, równości i siostrzeństwa [Recenzja]

Stranger Things – tom 2 – Szóstka [Recenzja]