in , ,

Walka kobiet – 150 lat wolności, równości i siostrzeństwa [Recenzja]

Jak wiadomo komiksy mogą nie tylko dostarczać dobrą zabawę. Potrafią również edukować poprzez poruszanie ważnych tematów. Na rynku pojawia się coraz więcej publikacji, które można zakatalogować jako komiks historyczny. Omawiana dzisiaj pozycja, Walka kobiet – 150 lat wolności, równości i siostrzeństwa jak sam tytuł wskazuje, skupił się na procesie formowania praw kobiet.

Opis wydawcy: Pisarka Marta Breen wraz z ilustratorką Jenny Jordahl podejmują się trudnego zadania stworzenia opowieści obejmującej równo 150 lat historii kobiecych ruchów emancypacyjnych i ich walki o podstawowe prawa. Powstała fascynująca historia o bohaterstwie, odwadze i konsekwencji, która szczególnie tu i teraz, w Polsce drugiej dekady XXI wieku jest niezwykle aktualna i warta ciągłego przypominania.

Trzeba przyznać, że autorki nie miały łatwego zadania. W jaki sposób na ponad 120 stronach streścić prawie 150 lat historii? Na dodatek spośród tylu kobiet aktywnie udzielających się w proces formowania ich praw, trzeba było wybrać te wydawałoby się najważniejsze. Dlatego cały album ma formę zbioru historii z których każda skupia się na innych postaciach. Powstaje w ten sposób kolaż, który oprowadza czytelnika po różnych etapach zdobywania praw społecznych przez kobiety. Należy jednak cały czas mieć na uwadze, że jest to uproszczony podgląd, mający na celu wzbudzić zainteresowanie tematem oraz zachęcić do samodzielnego pogłębienia wiedzy po lekturze omawianego komiksu.

Owe uproszczenie sprawia, że pozycja ta niekoniecznie przypadnie do gustu osobom dobrze obeznanym w temacie praw kobiet. Tytuł ten powinien lepiej się sprawdzić w przypadku laików oraz nastolatków, gdyż może poszerzyć ich światopogląd. Co więcej swoją warstwą graficzną komiks ten przypomina publikację dla uczniów.

Oszczędność w kresce jak i w kolorach sprawia, że prace artystki można określić jako surowe. Jednakże nie można tego uznać za minus, gdyż forma ta świetnie spisuje się jako forma edukacji. Prostota w ilustracjach zapewnia przejrzystość oraz czytelność.

Walka kobiet – 150 lat wolności, równości i siostrzeństwa jest interesującą inicjatywą, która o ile natrafi na odpowiedni grunt, może skutecznie poszerzyć horyzonty czytelnika. Poruszany w albumie temat jest pełen wzruszających, a niekiedy i przepełnionych przemocą scen, lecz autorki umiejętnie rozładowują napięcie. Dzięki temu uzyskany jest łatwo przyswajalny walor edukacyjny, sprawiający że komiks ten jest nie tylko interesującą, godną polecenia pozycją, ale również świetnie sprawdzi się np. jako upominek. Polecamy!

 

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Marta Breen
  • Rysunek: Jenny Jordahl
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Tytuł oryginalny: Fearless Females: 150 Years of Freedom, Equality, and Sisterhood
  • Liczba stron: 128
  • Format: 195×270 mm
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 54,90 zł

Przyjaciel człowieka – A. Pilipiuk [Zapowiedź]

Noc w Zonie [Recenzja]