in , , , ,

Pa, pa baloniku! [recenzja]

Pewnego dnia żółty balonik wyfrunął z dziecięcego pokoju. Przejrzał się w kałuży, śmignął tramwajem na lody, z góry podziwiał miasto. Leciał nad lasami, górami i ocenami. Czy dotknął gwiazd? Czy zobaczył kometę?

– opis wydawcy

Historię tego żółtego balonika znajdziemy w nowej książce wydawnictwa Druganoga – Pa, pa baloniku. Jej autorką jest Agata Loth-Ignaciuk, a ilustracje zrobiła Małgorzata Nowak.

Książeczka skierowana jest do dzieci w wieku od 3 lat. Jej fabuła jest bardzo prosta. Opowiada o baloniku, który wyfrunął z pokoju dziewczynki, zwiedza podwórko, okolicę, miasto i tak dalej. Z każdą stroną balonik unosi się coraz wyżej i jest coraz mniejszy. Książeczka jest idealna, do wytłumaczenia dziecku abstrakcyjnych dla niego pojęć. Dla nas oczywiste jest czym różni się podwórko od okolicy, że mieszkamy w mieście, a kilka miast tworzy kraj i tak dalej. Dla dziecka nie jest to takie proste. Moja córka jak była młodsza pojechała z nami na wycieczkę do Poznania. Powiedzieliśmy jej, gdzie jedzie. Przez cały czas jak opowiadała gdzie była mówiła, że była w Poznaniu. Jednak jak się jej ktoś zapytał w jakim mieście mieszka nie umiała odpowiedzieć. Do końca też nie rozumiała, że miasto i Poznań to to samo. Pa, pa baloniku! jest książką idealną, żeby usystematyzować przedstawione tam pojęcia.

W książeczce jest niewiele tekstu, głównym elementem są duże ilustracje. Zostawia to pole do własnej interpretacji przez rodziców i dzieci. Historię balonika, można potraktować bardzo prosto (tak jak opisałam wyżej), a można też bardziej metaforycznie i opowiedzieć dziecku o stracie lub odejściu. Ilustracje też dają nam możliwość dopowiedzenia historii o tym co się na nich dzieje. Możemy opowiedzieć o konkretnych postaciach albo o konkretnych miejscach. Autorka ilustracji wykorzystała do nich tylko pięć kolorów. Nie zachowana jest też w nich proporcja. Przez co przypominają bardziej rysunki dziecka.

Pa, pa baloniku! jest wydane w postaci kartonowe książeczki. Jest to najbardziej trwała forma, którą można czytać dziecku oraz, którą można mu dać do samodzielnego przeglądania. Moja córka często lubi brać swoje książeczki i „czytać” je na głos.

Nie jest to pierwsza książeczka, w której autorka Agata Loth-Ignaciuk zostawia duże pole do interpretacji i dopowiedzenia dla rodzica. Podobny zabieg wykorzystała w serii komiksów o Mice (recenzja tutaj).

Pa, pa baloniku! jest ciekawą książką, dlatego polecam ją rodzicom jako „narzędzie” przy wytłumaczeniu i usystematyzowaniu nowych pojęć i sytuacji, które pojawiają się w życiu dziecka.

Dane techniczne:

Tytuł: Pa, pa, baloniku!
Autor: Agata Loth-Ignaciuk
Ilustracje: Małgorzata Nowak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 16
Format: 18 x 22
Data wydania: 5 kwietnia 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Druganoga
Kategoria wiekowa: 
3+

Dekady w komiksie. Komiksy euroazjatyckie lat 80.

Bomby [komiks]