in

Printy z Jeżem Jerzym — nowa kolekcja od FineArtPrints

Po Tytusie i komiksach Baranowskiego FineArtPrints proponuje kolekcję wydruków z Jeżem Jerzym.

Po sukcesie kolekcji printów komiksowych mistrzów doby PRL FineArtPrints rozpoczyna współpracę z artystami, którzy osiągnęli największy sukces w latach 90.: scenarzystą Rafałem Skarżyckim oraz Tomaszem Leśniakiem – ojcami kultowego „Jeża Jerzego”.

Docelowo chcemy mieć kolekcje całej śmietanki polskiego komiksu, z wielu różnych pokoleń – mówi Krzysztof Kibart z FineArtPrints.

Mało kto dziś pamięta, że na początku Jeż Jerzy miał dwa oblicza. Pierwsze – przeznaczone dla dzieci, publikowane w „Świerszczyku”. Tam był łagodną, przyjazną, a nawet słodką postacią. Drugie oblicze naszego bohatera – dorosłe, bezkompromisowe i antysystemowe objawiło się na łamach „Ślizgu” – najważniejszego czasopisma poświęconego deskorolce i polskiej kulturze hip-hopowej. Niejeden czytelnik „Ślizgu” zaczynał lekturę czasopisma właśnie od serii Skarżyckiego i Leśniaka. A że rozdwojenie jaźni nie służy nawet jeżom – dziecięca wersja przygód po kilku latach została zamknięta. Tymczasem „Jeż Jerzy” na łamach „Ślizgu” zyskiwał coraz większą popularność i zgodnie z tradycją rodem z amerykańskiego undergroundu prowadził hulaszcze życie pełne używek, przygód i potyczek: zarówno z policją, skinheadami jak i siłami nadprzyrodzonymi.

Dziś starsze odcinki komiksu są ciekawym zapisem pejzażu społecznego lat 90., z ówczesnymi subkulturami, nastrojami społecznymi i obrazem warszawskich blokowisk. Z czasem seria Leśniaka i Skarżyckiego stawała się coraz bardziej zróżnicowana, a do tego trafiła na ekrany kin.

– Staraliśmy się to podkreślić, wybierając z Tomaszem Leśniakiem jak najbardziej różnorodne tematycznie i plastyczne wzory: są tu projekty okładek, sceny walk, kultowe plansze z komiksu – a nawet jeden wzór dla dzieci, żeby przypomnieć o Jerzym ze „Świerszczyka” – mówi Marcin Homan
z FineArtPrints zapewniając, że kolekcja trafi zarówno do tych, którzy znają bohatera bardziej z wersji filmowej, jak i do najstarszych fanów.

Printy z Jeżem Jerzym to unikatowe przedmioty kolekcjonerskie:

1. Każdy wzór wydrukowano w limitowanym nakładzie 250 sztuk, a ponadto opatrzono hologramem i numerem edycji.

2. Dodatkowo pierwszych 10 numerów danego wzoru posiada autograf Tomasza Leśniaka.

3. Wszystkie printy produkowane są w technologii druku pigmentowego, będącego standardem muzealnym. Dzięki temu udaje się zachować wyjątkowe nasycenie kolorów,  trwałość i odporność na promienie słoneczne.

Kolekcja z Jeżem Jerzy już jest do kupienia on-line w sklepie Fine Art Prints.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek — ruszyła przedsprzedaż

Nathan Never Albo Gigante [Z półki zdjęte]