in , , ,

Jeż Jerzy: Dzieła zebrane tom 5 [recenzja]

Jeż Jerzy. Czas leci, więc i doleciał do: Dzieła zebrane tom 5. To ostatnia część zbiorczego wydania przygód jednego z najpopularniejszych bohaterów współczesnego komiksu polskiego. W tym tomie znajdziemy wszystkie komiksy dla dzieci z udziałem kolczastego, które ukazywały się w latach 1996-1998 w Świerszczyku. Większość z nich nigdy wcześniej nie była publikowana w albumach, a niektóre są tu uzupełnione o brakujące fragmenty. Wśród nich jest m.in. finał historii o spotkaniu Jeża ze Smokiem, która była zapowiadana od lat, to zresztą jedna z moich ulubionych.

Komiksy dla dzieci są zupełnie innym obliczem Jeża Jerzego, niż to, które znamy z magazynu Ślizg lub z jedynego filmu. Tutaj nie ma ostrej satyry na polską rzeczywistość, wyśmiewania polityków, skinów czy dresiarzy, ani używek i prostytutek. Zamiast tego mamy sympatyczne i zabawne historie o przygodach Jeża i jego przyjaciół: myszki, żaby, wiewiórki, zająca i innych zwierząt. Jeż Jerzy jest tu bardziej ugrzeczniony, ale nadal ma swój charakter i spryt. Często wpada w tarapaty, ale zawsze znajduje sposób, aby się z nich wyplątać. Nie brakuje też humoru i dowcipnych dialogów.

Komiksy dla dzieci są narysowane w prostym i niewycyzelowanym stylu, który dobrze pasuje do lekkiego tonu opowieści. Niektóre z nich mają formę krótkich historyjek, a inne są dłuższymi opowiadaniami podzielonymi na rozdziały. Wszystkie są jednak łatwe do czytania i zrozumienia dla młodszych czytelników. Komiksy dla dzieci są też ciekawym świadectwem epoki, w której powstawały. Można w nich znaleźć odniesienia do ówczesnej kultury, mody, technologii czy wydarzeń.

Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 5 to świetna propozycja dla fanów Jeża Jerzego, którzy chcą poznać jego mniej znane wcielenie dla dzieci. To też doskonała okazja, aby zapoznać z tym bohaterem młodsze pokolenie, które może nie znać jego wcześniejszych przygód. To komiks pełen uroku, niewinności i zabawy, który sprawi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Polecam !

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Scenarzysta: Rafał Skarżycki
Ilustrator: Tomasz Leśniak
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Format: 165×235 mm
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788367360517
Data wydania: 22 wrzesień 2023

“The Leopard from Lime St.” [Z półki zdjęte]

Zapowiedzi nowych tytułów od wydawnictw mangowych [luty]