in , ,

Sny umarłych. Spotkanie promocyjne [Szczecin]

30 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 w szczecińskich ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie promujące zbiór opowiadań Sny umarłych. Rocznik polskiego weird fiction 2018. Nasz portal objął tę pozycję patronatem.

Jest to publikacja wyjątkowa na polskim rynku literatury fantastycznej. W zorganizowanym naborze wyłoniono dwadzieścia trzy opowiadania polskich autorów, prezentujących teksty z szeroko pojętego gatunku literackiego, jakim jest weird fiction. Dodatkowo, zaproszono trzech autorów z zagranicy: Thomasa Ligottiego, Morta Castle i Davida Harringtona. Opieką redakcyjną i doborem opowiadań zajęli się: Wojciech Gunia (autor Nie ma wędrowca, Powrót) i Krzysztof Grudnik (doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki, tłumacz. Autor książek Tożsamość katoptryczna w nowelistyce Stefana Grabińskiego i Okultyzm i nowoczesność. Studium literackie). Autorem grafiki, która znalazła się na okładce jest polski malarz Marcin Sacha.

Weird fiction jest terminem szerokim, który nie określa osobnego gatunku, a raczej przenika inne gatunki fantastyczne, lub oplata je niczym macki z Lovecraftowych opowieści. Dlatego w “Snach umarłych” znajdziecie opowiadania, które oprócz weird fiction mogą być sklasyfikowane bardzo różnie: jako science fiction, horror, realizm magiczny, bizarro, opowieść gotycka lub o duchach. Żaden gatunek nie ma bowiem monopolu na dziwność.

Krzysztof Grudnik

W spotkaniu weźmie udział dwoje autorów: Agnieszka Kwiatkowska, autorka zbioru opowiadań “Drugi peron”, i Tomasz Połoński, miłośnik grecko-rzymskiego antyku, sarmackiej Polski i opowieści niesamowitych.

Agnieszka Kwiatkowska, urodzona w 1978 roku. Mieszka w Warszawie, pisanie to jej hobby, które od miesięcy próbuje przekuć w pełnowymiarową książkę. Pasjonatka sów, lubi dobrą kawę, kraftowe piwo i włoską kuchnię. Pierwsze kroki stawiała nieśmiało na „Szortalu”, gdzie ukazał się je debiut w konwencji grozy, czyli „Świat według łyżeczki”. Później na dłużej związała się z „Magazynem Histeria”, w którym opublikowała kilka tekstów. Jej debiutem książkowym jest zbiór „Drugi peron i inne opowiadania”, którego tytułowy tekst jest początkiem przygody z grozą; pierwsza jego wersja powstała kilka lat temu.

Tomasz Połoński, urodzony w roku 1985 w Szczecinie, debiutował opowiadaniem „Rubieżyca” w antologii „Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku”. Pisząc stara się nadawać skomplikowanym treściom przejrzystą formę. Jego zdaniem prawdziwie dobra literatura to taka, która wywołuje poruszenie emocjonalne i pobudza do refleksji intelektualnej, zapewniając jednocześie dozannia estetyczne. Obecnie pracuje nad cyklem opowiadań zatytułowanym „Królestwo pod księżycem”.

Spotkanie poprowadzi Damian Romaniak.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Opowieści niesamowite od Fantazmatów

Polak w najnowszym filmie Tarantino i inne wieści z planu