in , , , ,

Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja tom 3 [recenzja]

Jak przebiegała ewolucja człowieka? Kto jest wspólnym przodkiem wszystkich gatunków? Tego oraz wiele więcej możemy dowiedzieć się z trzeciego tomu serii Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja.

Gdy tylko otworzymy komiks, trafiamy w sam środek akcji. Wielkie kaczątko z Lilo i Stichem na grzbiecie atakuje statek kosmiczny prowadzony przez Kapitana Gantu. Jedynym sposobem powstrzymania pisklaka jest strzał z miotacza promieni ewolucji. Plan kończy się sukcesem i kaczątko znowu jest małe. Jednak David niechcący też został trafiony promieniem i zaczyna cofać się w ewolucji. Bohaterowie nie mogą tego odwrócić, ponieważ miotacz wypadł z lecącego statku. Zaczyn się wyścig z czasem, żeby odnaleźć zaginiony miotacz promieni ewolucji i pomóc Davidowi oraz przy okazji jest to szybka lekcja o ewolucji.

Nauka z komiksem to nie tylko komiks, z wieloma infografikami i wiadomościami o genetyce i ewolucji. Między rozdziałami znajdziemy kilka wkładek edukacyjnym przygotowanych przez komitet naukowy. Tu dowiemy się np. o małpach człekokształtnych, o liniach ewolucyjnych czy o rodzinach i plemionach.

Tom trzeci jest ostatnim z serii Genetyka i ewolucja, dlatego na końcu znajdziemy test, dzięki, któremu móżmy sprawdzić, czego nauczyliśmy się po lekturze wszystkich części.

Wydawca oznacza ten komiks jako odpowiedni dla wszystkich czytelników. Jak tylko córka (4 lata) go zobaczyła, chciała, żebyśmy jej go przeczytali. Część komiksowa bardzo ją zainteresowała, ale wkładki edukacyjne były dla niej za trudne. Wszystko jest tam bardzo dobrze opisane, jednak ilość nazw własnych i samo zagadnienie, było za trudne jak na jej wiek. Na pewno wrócimy do tej serii, jak już będzie w wieku szkolnym. W moim odczuciu jest to tytuł do samodzielnego czytania. Przy czytaniu na głos miałam wrażenie, że „połamię” sobie język na niektórych nazwach własnych 🙂 .

Seria Nauka z komiksem może być świetnym urozmaiceniem lekcji biologi i przyrody dla uczniów szkoły podstawowe. Dzięki wykorzystaniu lubianych postaci z bajek Disneya można zainteresować dzieci wieloma nowymi zagadnieniami.

Opis wydawcy:
Tom trzeci „Genetyki i ewolucji” z serii „Nauka z komiksem” dla dzieci w wieku 8–12 lat. Zakres tematów został opracowany we współpracy z multidyscyplinarnym międzynarodowym komitetem naukowym posiadającym kompetencje w zakresie pisania dla młodych czytelników. Tom obejmuje zabawny komiks o przygodach postaci znanych z filmów Disneya, zawierający fakty naukowe, a na dodatkowych stronach znajdują się teksty bardziej szczegółowo omawiające treści naukowe zawarte w komiksie. Stich i jego przyjaciele przekonują się, że skutki działania miotacza promieni ewolucji wynalezionego przez Jumbę mogą być nieprzewidywalne. Trafiony takim promieniem David zmienia się wręcz nie do poznania. Jak to się skończy? Poznaj naszych przodków i etapy ich ewolucji. Dowiedz się, co to jest epigenetyka i jak Homo sapiens przez wieki podbijał świat.

Dane techniczne:
Tytuł: Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja. Ewolucja człowieka. Tom 3
Scenariusz: Silvia Bencivelli, Piero Genovesi, Luca Pagani, Chiara Segré, Andrea Vico, Jacopo Olivieri, Tea Orsi
Rysunki: Denise Shimabukuro, Danilo Loizedda, Marco Palazzolo, Marino Gentile
Tłumaczenie: Maria Białek
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 14.02.2024
Format: 21,35 × 29 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64

René Goscinny i Morris w dwóch nowych odsłonach [recenzja]

Sztukmistrz z miasta Lublina [z teatralnego notesu]