in

Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #1

Witajcie w pierwszym numerze mojego subiektywnego przeglądu wydarzeń z polskiego komiksowa. Jako fanka komiksu polskiego w ogóle, a niezalu w szczególe, postanowiłam spisywać od czasu do czasu informacje ważne z mojego punktu widzenia. Numer pierwszy obejmuje pierwszy tydzień marca 2023. Kolejne będą się pojawiały no cóż — nieregularnie. Chociaż chciałabym utrzymać rytm cotygodniowy. 

Jeżeli chcecie, aby informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — zapraszam do subskrypcji. Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze — zapraszam do kontaktu. Teksty będą publikowane równolegle na portalu betoniarka.net.

Na początek smutne informacje dla fanów polskiego komiksu. Odejście z komiksowa obwieściła ku ubolewaniu fanów Joanna Karpowicz. Postanowiła poświęcić się całkowicie malarstwu.

O porzuceniu komiksu m.in. ze względów finansowych myśli też Gosia Kulik

Ale mamy też informacje dobre!

Webkomiksy pokazały światu nowe logo. Ich maskotką został kot Rysiek. 

„Malarz” i „Miłość” Łukasza Godlewskiego trafiły na Empik Go. Dołączą m.in. do obu części „Broma” Unki Odyi oraz Wydziału 7. 

16 marca odbędzie się wernisaż wystawy Tomxyza „Śpij słodko aniołku”. Wystawa nawiązuje do bardzo ciepło przyjętego komiksu pod tym samym tytułem. Na imprezę zaprasza Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów w Warszawie. 

W galerii Dobro w Olsztynie można oglądać wystawę „Zakłócenia” Edyty Bystroń.  

 

Złote kurczaki nas rozpieszczają i zapraszają na spotkania online z polskimi twórcami komiksowymi w ramach cyklu Centralnie o komiksie. Ostatnio np. gościli Tomka Kontnego. Nagrania spotkań są dostępne do obejrzenia na FB. 

Rzeźzin rozpoczął prezentację twórców, którzy pojawią się w rzeźniczej galerii. Warto śledzić. 

Poznaliśmy datę tegorocznej edycji Niech Żyje Komiks. Impreza odbędzie się 2 grudnia.

Kraków ściga się sam ze sobą zapowiadając komiksowe atrakcje podczas Karkowskiego i Małopolskiego Festiwalu Komiksu. Krakowski rozpocznie się 24 marca, a Małopolski – 1 kwietnia. Spodziewajcie się spotkań, warsztatów, spacerów i gier, a co na którym festiwalu się dziać będzie znajdziecie na ich stronach. Ja śledzę zapowiedzi pogryzając popcorn 😉

Tymczasem organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej ogłosili nabór prelegentów na konferencję „Przemoc w komiksie — przemoc wobec komiksu” 


A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu?

 

Subiektywny przegląd polskiego komiksowa
Nieregularnik nr 1
7 marca 2023

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Szalona zagroda [recenzja]

Taktownie o Popkulturze i Komiksie 2/23 – relacja [patronat]