in , , , , , ,

Szklarz [recenzja]

Ostatnie dni spędziłam na lekturze nowego kryminału, był to Szklarz Daniela Komorowskiego.

Bardzo lubię kryminały i ten był już kolejnym polskim debiutem literackim (również w tej kategorii), jaki miałam przyjemność czytać.

Już prolog zapowiada ciekawą akcję i niezły dreszczyk. Fajnym zabiegiem jest podział na rozdziały “Adam” i “Szklarz”. W jednym i drugim przypadku możemy obserwować akcję oczami opisującego go w tym momencie bohatera. Daje to czytelnikowi możliwość głębszego wejścia w akcję.

A jeżeli już o akcji, to z każdą stroną zagęszcza się jak w dobrym dreszczowcu. Autor umiejętnie stopniuje napięcie. Prowadzi czytelnika coraz mroczniejszymi ścieżkami Szklarza. Zabiera w zakamarki chorego umysłu jednocześnie pokazując jak bezradne są ofiary, na które morderca zastawił pułapkę. Opisy morderstw są tak realistyczne, że czytelnik wręcz słyszy krzyki i odczuwa ból. Miałam wrażenie, że zaraz z kart książki zacznie kapać krew. Jednak autor pomimo bardzo realistycznych opisów (dla niektórych może nawet zbyt realistycznych) stara się nie przekraczać pewnych granic i w odpowiednim momencie zmienia narratora. Z każdym kolejnym morderstwem możemy obserwować jak rozwija się fascynacja mordercy tym, co robi, jak perfekcyjny jest w planowaniu każdego swojego kroku i jak manipuluje otoczeniem. Coraz bardziej wchodzimy w jego chory umysł, widzimy jak bardzo rozwija się w swoich fantazjach wręcz zatracając się w nich i jakiej satysfakcji dostarcza mu każde kolejne morderstwo. Jednocześnie obserwujemy wspólne śledztwo dziennikarza Adama i policjantów. Widzimy jaki wpływ zagadki Szklarza mają na życie Adama i bliskich mu osób.

I na koniec znajdujemy odpowiedź na pytanie: Szklarz to …?, ale tego nie zdradzę. Przeczytajcie sami.

Nie jest to lektura “na dobranoc, do poduszki”, jak złapie czytelnika to już nie puszcza do ostatniej strony.

Ja czekam już na kolejny tom Szklarza. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów i czy poznamy przyczyny tego, co wydarzyło się w tym tomie?

Opis wydawcy:

Po burzliwym rozstaniu z żoną dziennikarz Adam Lebuda stara się na nowo poukładać swoje życie i pobudzić nieco przykurzoną karierę. Presja w redakcji i obiecana premia są wystarczającą motywacją do poszukiwania tematu godnego najwyższych wyświetleń w sieci. Gdy pewnego dnia pod jego drzwi trafia tajemnicza łamigłówka, Adam nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że nie tylko trafił mu się doskonały temat na artykuł, lecz również został przez to wciągnięty w sam wir zbrodni szalonego mordercy. Rozwiązaniem zagadki okazuje się bowiem miejsce zbrodni, gdzie z wyjątkowym okrucieństwem został zamordowany mężczyzna. Adam zjawia się tam przed policją, fotografując wszystko i opisując w artykule, który szybko wybija się w internecie.
Czy tajemnicza łamigłówka ma coś wspólnego z wydanym niedawno bestsellerem, który zgromadził rzeszę fanów próbujących rozwikłać dołączoną do niego zagadkę? Jak policja poradzi sobie nie tylko z mordercą, lecz także z niepokornym dziennikarzem, który wydaje się jedynym łącznikiem między przestępcą a organami ścigania? Czy Adam zdoła znaleźć rozwiązanie, gdy na szali ważyć się będzie życie ukochanej osoby?

Sadystyczny morderca ma swój cel i nie cofnie się przed niczym, byleby go osiągnąć.
Czy Szklarza można powstrzymać?

Daniel Komorowski w swoim kryminalnym debiucie zwodzi i podrzuca fałszywe tropy, buduje napięcie i intrygę, prowadzi czytelnika przez labirynt umysłu mordercy niczym wytrawny mistrz suspensu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dane techniczne:

Tytuł: Szklarz

Autor: Daniel Komorowski

Kategoria: kryminał

Wydawnictwo: Wydawnictwo Initium

Liczba stron: 500

ISBN: 978-83-67545-76-1

Data premiery: 23.04.2024 r.

#współpraca recenzencka

Komiksowe wydarzenia w Polsce 2024 [aktualizacja 14 maja]

Czasy, które nadejdą [recenzja]