in , , , ,

“The Light And Darkness War” [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki komiks The Light And Darkness War.

Album, w którym zebrano całą, sześcioczęściową mini serię The Light and Darkness War kupiłem w ciemno, kierując się nazwiskami autorów. Są nimi scenarzysta Tom Veitch oraz rysownik Cam Kennedy.

Serię opublikowało Epic Comics w roku 1988. Mój album, zawierający kilka dodatków (przedmowa emerytowanego dowódcy marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i pilota śmigłowca Mike’a Beidlera; trochę informacji o powstaniu komiksu ze strony Toma Veitcha; esej Stephena R. Bissette; oraz wiele szkiców Cama Kennedy) to pyblikacja Titan Books z roku 2015.

Bohaterem komiksu jest weteran wojny w Wietnamie, Lazarus Jones. Podczas jednej z akcji, helikopter, którym leciał oddział Jones’a został zestrzelony. Zginęło czterech jego towarzyszy broni, a sam Jones został ciężko ranny, tracąc obie nogi. Rozpamiętując to wydarzenie i żałując, że nie zginął razem ze swoimi przyjaciółmi, zwrócił się ku alkoholowi i narkotykom. Gdy pewnego dnia uległ wypadkowi samochodowemu, popadł w śpiączkę. Nieobecny dla tego świata, przeniósł się do innego wymiaru. Tam spotkał swoich nieżyjących przyjaciół, którzy w tym innym świecie również byli żołnierzami. Światem, do którego trafił, jest Galaktyka Światła, w której od dziesięciu tysięcy lat trwa wojna z Zewnętrzną Ciemnością, której fizyczną reprezentację stanowi Lord Na i jego legiony „przymartwych”. Jones przyłączył się do swoich przyjaciół w tej walce.

Autorzy komiksu wykorzystali mitologie, w których polegli w walce wojownicy udają się do innego świata by tam walkę kontynuować. Sprawnie wpletli w fabułę takie postaci jak Leonardo da Vinci (twórca broni oraz latających, kamiennych okrętów armii Światła) oraz Nikola Tesla (również twórca broni), a którego bratanek przyczyni się do chwilowego otwarcia bramy pomiędzy Ziemią a Galaktyką Światła.

Napisanie czegokolwiek więcej byłoby już spojlerowaniem.

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 29 lutego 2020

Straszne komiksy

Wielogłos — wirtualny festiwal słowa i obrazu