in , ,

Więzień gwiazd [Recenzja]

Alfonso Font (ur. 28 sierpnia 1946) to hiszpański rysownik urodzony w Barcelonie , Hiszpania . Karierę komiksową rozpoczął w latach 60. jako praktykant w lokalnym studiu Editorial Bruguera, pracując głównie przy seriach dotyczących westernów, wojen, tajemnic i horrorów, zwłaszcza dla zagranicznych wydawców.  Teraz, dzięki wydawnictwu Elemental, mamy okazję zapoznać się z jednym jego ważniejszych dzieł – Więzień gwiazd (w oryginale El prisionero de las estrellas ), powstałym w 1982 roku.

Opis wydawcy:

Na planecie skazanej przez palące słońce, ludzkość żyje w przeludnionych miastach pod powierzchnią. Część ludzi nazywanych Zewnętrzniakami żyje na niegościnnej powierzchni. To historia pięknej, pełnej życia kobiety, która łączy siły z uciekającym buntownikiem w desperackiej próbie zbawienia w legendarnym miejscu zwanym – Miasto Kopuł.

Akcja komiksu ma miejsce w niedalekiej, postapokaliptycznej przyszłości. Na powierzchni, niczym w serii Mad Max, gdzie nie spojrzeć tam pustynia i ruiny. No i ogromny skwar, którego jest sprawcą dogorywające Słońce, nieubłaganie zbliżające się do eksplozji.
To w tej scenerii przychodzi nam poznać dwójkę naszych protagonistów: tajemniczego uciekiniera, którym mocno interesują się władze oraz nieokrzesaną nomadkę, będącą jedną z tzw. Zewnętrzniaków.
Policja oraz tajne służby depczą im po piętach a nasza dwójka bohaterów musi dowiedzieć się czemu.

Eksploracja świata, pościgi, tajemnice, problemy i podziały społeczne, erotyka czyli kwintesencja science fiction lat 80-tych skompresowana do jednego albumu. Autor garściami czerpie elementy tego gatunku i wkomponowuje w komiks, który na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć prosty. Czuć że autor w przypadku sci-fi czuje się jak ryba w wodzie.
Całość przyjemnie się czyta ze względu na dobrze utrzymane tempo akcji. Historia komiksu jest podzielona na liczne, krótkie rozdziały, które zazwyczaj się kończą zwrotem akcji, co nie pozwala nudzić się w trakcie lektury i stawia w głowie czytelnika pytanie „Co będzie dalej?”.

Graficznie jest jeszcze lepiej!
Ekspresja oraz liczba detali zaskakują i często budzą poczucie żalu, że całość jest utrzymana w kolorystyce czerni i bieli. Jest sporo ilustracji w omawianym albumie, które chciałoby się ujrzeć w bogatej kolorystyce np. jako plakat.

Podsumowując, jeżeli szukacie niezobowiązującego komiksu z gatunku science fiction, o zawrotnej prędkości akcji oraz imponującej warstwie graficznej to Więzień Gwiazd jest w sam raz dla Was.
Ponadto jego stosunkowo niska cena jak na album w twardej oprawie i w dużym formacie sprawia że komiks ten świetnie nada się jako prezent/ upominek.
Polecam!

Dane:

 • Scenarzysta: Alfonso Font
 • Ilustrator: Alfonso Font
 • Tłumacz: Robert Lipski, Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Elemental
 • Format: 215×290 mm
 • Liczba stron: 152
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: cz-b
 • ISBN-13: 9788396096227
 • Data wydania: 25 maj 2021
 • Cena okładkowa: 69,00 zł

Porcelana – 3 – Wieża z kości słoniowej [Recenzja]

PlayStation Plus Video Pass / Deadly Class rozdanie!