in , ,

Wonder Woman: Prawda. Tom 3 [recenzja]

Wraz z trzecim tomem Wonder Woman wracamy do teraźniejszych przygód księżniczki Amazonek.  Po zaskakującym zakończeniu tomu pierwszego, nasza bohaterka musi dojść do tytułowej prawdy na temat swojego życia.

Opis wydawcy: Trzeci tom serii Wonder Woman w ramach kolekcji DC Odrodzenie. Księżniczka Diana, bohaterka znana światu jako Wonder Woman, zaczęła poszukiwać prawdy o samej sobie. Odkryła jednak, że całe jej życie zostało zafałszowane… Przypłaciła tę wiedzę szaleństwem, mimo to złowrogie moce nadal zagrażają wszystkiemu, co jest jej drogie. Diana musi się odrodzić i stoczyć walkę ze złem, a osiągnąć to może tylko przy pomocy najbliższych sojuszników. Czy zdoła odzyskać zdrowie psychiczne, by stawić czoło przerażającym przeciwnikom? Czy będzie potrafiła oprzeć się woli bogów i odkryć tajemnice własnego losu? A może cena prawdy okaże się zbyt wysoka nawet dla Wonder Woman?

Historia zawarta w tym albumie jest bardzo emocjonalna oraz, w większości, mocno pesymistyczna. Momentami nastrój kadrów komiksu jest mocno dołujący. Stanowczo nie jest to lekka lektura do snu. Przed sięgnięciem po tę pozycję warto zapoznać się z tomem 1., którego jest bezpośrednią kontynuacją. Znajomość tomu 2. także jest wskazana ze względu na liczne odniesienia. Pozwoli to także zaobserwować oraz docenić rozwój głównej bohaterki oraz jej relacji z innymi bohaterami, jak np. Steve Trevor czy Dr Minerva.

Ze względu na pochodzenie protagonistki mamy tutaj do czynienia z mieszaniem się światów, gdzie główny nurt uniwersum DC Comics przenika się z mitologią helleńską. Dlatego ujrzymy tutaj resztę członków Ligii Sprawiedliwości oraz mitologiczne bóstwa, przy czym oba te nurty są sprawnie splecione i nie gryzą się ze sobą.

Jak pisałem przy recenzji tomu pierwszego (tutaj) prace rysownika, Liama Sharpa, są przejrzyste, klimatyczne oraz pełne detali.  W porównaniu do tomu pierwszego jedyne, co się zmieniło i to na plus, to twarze bohaterów. Tym razem artysta jest bardziej konsekwentny w stosowaniu stylu rysunku twarzy. Co nie oznacza, iż nie ma drobnych wpadek:

Siostry Godlewskie?

Można rzec, iż, im dalej w las, tym ciekawiej. Seria Wonder Woman jest naprawdę emocjonującą i intrygującą historią. Mocno wyróżnia się na tle innych tytułów, oferowanych w ramach linii DC Odrodzenie. Czytelników śledzących przygody Wonder Woman raczej nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po tom 3., gdyż nazwisko scenarzysty, Grega Rucka, robi to samo. Za to osoby zaciekawione przygodami dzielnej Amazonki zachęcam do zapoznania się z serią Wonder Woman, gdyż naprawdę warto.

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Greg Rucka
  • Rysunek: Liam Sharp
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Wonder Woman Vol. 3: The Truth
  • Wydawca oryginalny: DC Comics
  • Liczba stron: 156
  • Format: 165×255 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 39,99 zł

Sierpniowe zapowiedzi mangowe

Komiksy i Polityka: Steve Ditko [cz. 1]