in , ,

Wyrywacz Rogów [Recenzja]

Edward Lee to jeden z najbardziej znanych w Polsce mistrzów horroru ekstremalnego.

Edward Lee (ur. 25 maja 1957) jest amerykańskim powieściopisarzem specjalizującym się w dziedzinie horroru, który napisał 40 książek, z których ponad połowa została opublikowana przez masowe nowojorskie firmy wydawnicze, takie jak Leisure / Dorchester , Berkley , oraz Zebra / Kensington.
Był nominowany do nagrody Bram Stoker Award za opowiadanie „Mr. Torso”, a jego opowiadania ukazały się w kilkunastu antologiach przeznaczonych na rynek masowy.
W 2007 roku Lee rozpoczął coś, co nazywa „kopnięciem Lovecrafta” i napisał serię powieści i nowel, które są hołdem dla Lovecrafta i jego słynnych mitów Cthulhu.

W ‘’Wyrywaczu rogów’’  nawiązuje do mitologii greckiej i twórczości H.P. Lovecrafta.

Bohaterem książki jest Dean Lohan kiedyś brutal, pogromca byków i kobiet, dziś łagodny jak baranek, udomowiony mężczyzna.

Kiedy jego rodzinną miejscowością wstrząsa seria brutalnych morderstw wraca z swoim przyjacielem erotomanem, do dawno, nie odwiedzanych stron na spotkanie z przeszłością o której chciałby najlepiej  zapomnieć  i  z przedwiecznym złem, które czeka na swoją ofiarę.

Akcja horroru zaczyna się w miejscu, w którym poznajemy nieco przeszłość głównego bohatera, a która w miarę rozwoju akcji będzie się przed czytelnikiem odkrywać. Poznajemy całą zgraje niesympatycznych małomiasteczkowych typów, którzy często oddają się najniższym instynktom.

Edward Lee nie bierze jeńców. Ma talent do pisania scen ociekających brutalnością i seksem. Powieść jest napisana lekkim, niewymuszonym stylem a przy tym, nie brak tu humoru, a żart sytuacyjny i absurd nie rzadko goszczą na stronach książki.

’’Wyrywacz Rogów’’ jednocześnie budzi wstręt i czaruje. Fani ekstremalnego horroru dostaną tutaj to  czego oczekiwali, nie jest to zdecydowanie proza dla wszystkich, wrażliwsi czytelnicy mogą mieć problem z tego rodzaju pisarstwem. Jednocześnie  kryje ta książka przesłanie, że największymi potworami są ludzie, a nie mityczne potwory. Powinniśmy bać się szczególnie tych pierwszych.

Podsumowując ‘’Wyrywacz rogów’’ to świetna rozrywka dla osób, które w literaturze szukają mocnych doznań, których nie daje literatura grozy z głównego nurtu.

Dane Techniczne:

  • Tytuł oryginału: The Horncranker
  • Autor: Edward Lee
  • Data wydania: 2019-02-01
  • Data 1. wyd. pol.: 2019-02-01
  • Liczba stron: 172
  • ISBN: 9788395161698
  • Tłumacz: Łukasz Zbrzeźniak
  • Wydawca: Dom Horroru
  • Cena: 30 zł

 

 

Avatar. Ścieżka Tsu’teya. Część 2 [Recenzja]

Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia [RECENZJA]