in , , , ,

Wzór na szczęście [recenzja]

A gdyby tak WSZYSTKO w tym Boga, czy wszechświat, a nawet sny i emocje można zapisać pod postacią wzorów matematycznych albo jednego wzoru, ale za to takiego na to coś, za czym wszyscy gonimy – szczęście?

Główny bohater Wiktor to genialny matematyk. To, kim jest i skąd pochodzi spowija mroczna mgła tajemnicy. Zepchnięty na margines i upokorzony przez otoczenie, schronienia i pocieszenia szuka w liczbach. Chce w nich odnaleźć to, czego odmawiają mu ludzie. W końcu odkrywa matematyczny wzór, dzięki któremu każdy może natychmiast poczuć się szczęśliwy. Każdy poza nim samym…

Wiktor jest zagubiony, a do tego odkrywa, że w historii, w której gra główną rolę, to on jest “tym złym”. Musi więc odnaleźć samego siebie i swoje własne szczęście. Jego historia jest gęstą i prowokującą do refleksji opowieścią o niepewnych czasach i fałszywych prorokach. W tym świecie prawdziwe szczęście bardzo rzadko pasuje do jakiegokolwiek równania.

Wzór na szczęście stworzył wielokrotnie nagradzany duet artystów Nuno Duarte (scenariusz) i Osvaldo Medina (rysunek). To jeden z najbardziej poruszających, docenionych zarówno przez krytyków jak i przez czytelników, komiksów portugalskich. W niniejszym wydaniu zebrano dwa tomy, w których oryginalnie opowiedziano całą historię, oraz dodano szesnaście stron retrospektywnej opowieści – to epilog, który był sobie kiedyś prologiem.

Komiks  napisany przez Nuno Duarte  i ciekawie zilustrowany przez Osvaldo Medinę jest ciekawą pozycją a scenariusz jest ciekawy i oryginalny, rysunki są pełne są wyrazu. Komiks łączy w sobie elementy dramatu, humoru, filozofii i fantastyki. Nie jest to lektura dla dzieci, ponieważ zawiera sceny przemocy, narkotyków, seksu i innych trudnych tematów. Jest to komiks dla dorosłych, którzy chcą się zastanowić nad własnym życiem i wartościami.

Wzór na szczęście to komiks, który porusza temat poszukiwania szczęścia i sensu życia.

Autor: Arnold Woliński

Wzór na szczęście to komiks, który zmusza do refleksji nad tym, co naprawdę sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Czy można znaleźć szczęście w liczbach, pieniądzach, nauce, czy może w miłości, przyjaźni i sztuce? Czy można je kupić, sprzedać, podzielić, czy może trzeba je znaleźć w sobie? To komiks, który nie daje łatwych odpowiedzi, ale stawia wiele pytań. Nie ma może takiej finezji w wersji wizualnej jak „Blacksad”, czyli kultowa i doceniona seria twórczego duetu Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido to rysunki są ciekawe i dopracowane. Polecam go zatem wszystkim, którzy lubią komiksy z głębią i przesłaniem.

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Scenarzysta: Nuno Duarte
Ilustrator: Osvaldo Medina
Tłumacz: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Format: 195×270 mm
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788367440592
Data wydania: 16 październik 2023

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa nr 4/2024 (36)

Spotkanie z Edytą Kranc (Bystroń). Nagranie lajwa