in

Z komiksu na ekran [Humble Manga Bundle: Manga to Anime by Kodansha]

Od 6 czerwca, w ramach kolejnej akcji dobroczynnej pod sztandarem Humble Bundle, można nabyć paczkę kilkudziesięciu tomów znanych i lubianych japońskich komiksów. Tym razem motywem przewodnim są ekranizacje.

Najbardziej znaną pozycją w paczce niewątpliwie jest Ghost in the Shell (Koukaku Kidoutai), narysowana w 1989 r. przez Shirow Masamune i przeniesiona na ekran w 1995  r. przez Oshii Mamoru. Do kupienia jest zarówno oryginalna historia, jak i kolejne tomy (Ghost in the Shell 2 z 2001 r. i Ghost in the Shell 1.5 z 2003 r.) oraz adaptacja serialu TV – Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (w 5 tomach).

Kolejna ważna seria, którą dzięki tej akcji można nabyć (prawie) w całości, to Gunnm (na Zachodzie znana bardziej jako Battle Angel Alita). Historia wyszła spod pióra Kishiro Yukito i ukazywała się od 1990 r. W 1993 Fukutomi Hiroshi nakręcił na jej motywach dwuczęściową mini-serię OVA. Do kupienia jest zarówno 9 tomów oryginalnej serii, jak i 19 tomów sequela (Gunnm: Last Order) i dwutomowy spin-off (Gunnm: Mars Chronicle). Troll przypomina, że na podstawie Gunnm James Cameron kręci swoją wersję live-action, która powinna ukazać się jeszcze w tym roku. Tylko te oczy…

Oprócz ww. klasyków w paczce są też oczywiście rzeczy nowsze: Nanatsu no Taizai (a.k.a. Seven Deadly Sins, autorstwa Suzuki Nakaby, tomy od 1 do 22), Ajin (Ajin: Demi-Human, narysowany i napisany przez Sakurai Gamon, 11 tomów) i Inuyashiki (dziesięciotomowe dzieło Oku Hiroyi).

Tradycyjnie już Humble Bundle wspiera przez swoją działalność jedną z organizacji charytatywnych. Tym razem jest to Comic Book Legal Defense Fund – amerykańska organizacja walcząca z próbami stosowania cenzury wobec komiksów i komiksiarzy. Działania CBLDF odwołują się do pierwszej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, uznającej m.in. działalność artystyczną (w tym ma się rozumieć także komiksy) za chronioną na podstawie wolności wypowiedzi.

Jak zawsze zawartość paczki podzielona jest na progi cenowe. W najniższym (już za 1 USD) – oprócz Ajin – jest 1 miesiąc subskrypcji usługi streamingowej HIDIVE. W drugim progu, za 8 USD, znajduje się Inuyashiki i pierwsze 10 tomów Nanatsu no Taizai. Kolekcja Ghost in the Shell i kolejnych 12 tomów Nanatsu no Taizai to już wydatek 15 USD. Za 18 USD jest cała kolekcja Gunnm. W najwyższym progu – za 20 USD – dla najbardziej zagorzałych fanów jest fragment (45 stron) Ghost in the Shell: Global Neural Network (napisana przez Maxa Gladstone’a i zilustrowana przez Davida Lópeza kontynuacja przygód Major Motoko Kusanagi), cyfrowy plakat z Alitą i film poświęcony autorowi Gunnm – Kishiro Yukito. Paczka będzie dostępna do 20 czerwca, do 19.59 CEST. Nie zwlekajcie. Troll poleca.

 

 

Ur. 1980 (to był dobry rocznik, nie tylko dla win). Z zamiłowania nerd. Zapalony gracz, czytacz i oglądacz. Autor bloga Trollowy Most.
Troll chrzestny Stowarzyszenia POP-ART.

Nowe informacje i opóźnienia DC Zoom [nowe idzie #1.5]

Religia w komiksie – open call do “Zeszytów Komiksowych”