in , ,

Zatopić III Rzeszę [RECENZJA]

 

Dziś przedstawiam jedną z najciekawszych książek dotyczących lotnictwa podczas II wojny światowej, jaką przeczytałem w swoim życiu, a wierzcie mi że przeczytałem ich bardzo dużo. Jest to wydana w połowie maja 2021 roku przez wydawnictwo Znak HORYZONT książka Łukasza Sojki pt. „Zatopić III Rzeszę. Operacja CHASTISE – najbardziej brawurowa akcja lotnicza II wojny światowej”. 

OD  WYDAWNICTWA:

 

Operację ataku alianckich bombowców na tamy w niemieckim Zagłębiu Ruhry w maju 1943 roku znam z różnych artykułów, książek a nawet starego filmu fabularnego. Toteż gdy zapoznałem się z zapowiedzią opisywanej książki, zastanawiałem się co można napisać o niej na ponad 800 stronach tak żeby nie była nudna.

Gdy już dostałem ją do ręki, to do „oderwania” się od niej i zrobienia sobie przerwy, zmusiła mnie niestety choroba.

Co do samej książki, to jak wszystkie z tzw. czarnej serii, oprawiona jest ona w twardą okładkę oraz obwolutę, dzięki czemu mimo swojej grubości, jest trwała. Do treści są dodane liczne czarno-białe zdjęcia związane z jej tematyką.

Sama jej akcja nie jest poprowadzona chronologicznie co mnie denerwowało tylko przez kilka pierwszych minut czytania. Szybko stwierdziłem że dzięki temu autor mógł szerzej ukazać poruszane właśnie tematy jak np. historię budowy tam w Zagłębiu Ruhry, powstanie bombowca Lancaster czy też życiorysy dowódców, lotników, konstruktorów i inne.

 

„Zatopić III Rzeszę” jest wielowątkową opowieścią o historii brytyjskiego lotnictwa bombowego od momentu jego powstania. Przedstawia sprzęt przez nie używany, taktykę, zmieniające się poglądy na jego rolę w wojnie i wybór celów, tradycyjne obyczaje oraz odnoszenie się oficerów do pozostałych żołnierzy przed II wojną światową i zmiany jakie nastąpiły po jej wybuchu. Przedstawia i analizuje różne akcje wykonywane przez Bomber Command, celność bombardowań i jak ją stopniowo poprawiano oraz zmiany na stanowiskach dowódczych i ich wpływ na prowadzenie wojny powietrznej.

 

Przede wszystkim przedstawia jak i dlaczego doszło do ataku na tamy, jakie metody testowano by taki atak zrealizować aż do zbudowania odpowiedniej bomby oraz bardzo szczegółowo ukazuje przebieg samego nalotu oraz jego bezpośrednie i pośrednie skutki.

 

Przedstawia także drogę do lotnictwa, a następnie do 617 Dywizjonu Bombowego,  licznych uczestników operacji „Chastise”. Autor, tych którzy przeżyli i powrócili do bazy, nie opuszcza w tym momencie, lecz przedstawia ich dalsze losy podczas wojny (m.in. dowódcy dywizjonu Guya Gibsona który zginął w samolocie Mosquito nad Holandią, jak się okazało w latach 90-tych, w wyniku pomyłkowego ostrzału przez załogę Lancastera), a także po wojnie – kończąc na roku 2020, gdy żył jeszcze bombardier Lancastera Q jak Queenie George Leonard „Johnny” Johnson. Przedstawia także dalsze dzieje dywizjonu Dambusters (jak zaczęto nazywać 617 dywizjon) aż do dnia dzisiejszego gdy używa on samoloty typu F-35 Lightning II.

 

 

Prezentowana książka stanowi prawdziwe kompedium wiedzy na temat Bomber Command przed i w czasie ostatniej wojny światowej oraz samej operacji „Chastise”. Jak napisałem na wstępie, jest to jedna z najlepszych książek poruszających ten temat. Serdecznie polecam ją wszystkim miłośnikom historii lotnictwa i II wojny światowej oraz tym wszystkim którzy poszukują ciekawej lektury.

P.S.

Autor książki – ŁUKASZ SOJKA, jest gitarzystą i wokalistą zespołu HARD ROCKETS, który występował m.in. podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wcześniej wydał książkę pt. „Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowych”.

 

DANE  TECHNICZNE:

 

Wydawnictwo……….Znak HORYZONT                       

tytuł……………………..„Zatopić III Rzeszę”                   

autor…………………….Łukasz Sojka

oprawa…………………twarda z obwolutą

format………………….155×242 mm

liczba stron…………..832

druk…………………….czarno-biały

cena okładkowa……69,99 zł

ISBN…………………..978-83-240-7944-5

data wydania………..maj 2021

 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze stron internetowych Wydawnictwa lub zostały wykonane przez autora powyższego tekstu.

 

Wonder Woman. Zwiastunka wojny [Recenzja]

Die – 2 – Podzielona grupa [Recenzja]