in , ,

Most nad piekłem [Recenzja]

Dziś kilka słów na temat wydanej na przełomie czerwca i lipca 2022 roku przez Wydawnictwo Znak HORYZONT książki pod tytułem „Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie”, której autorem jest Serhii Plokhy.

OD   WYDAWNICTWA:

Wyżej wymieniona książka jest kolejną pozycją z serii znakHISTORIA, przez niektórych określanej też jako „czarna seria”. Premierę miała w 2019 roku. W samej treści nie ma jakichkolwiek zdjęć, jedynie w połowie książki jest dołączona wkładka (16 stron) ze zdjęciami.

 

Z powodu okresu urlopowego zacząłem ją czytać dopiero w połowie lipca, ale zajęło mi to tylko dwa wieczory. Jej treść mnie po prostu pochłonęła. Prawdopodobnie dlatego iż w sposób kompleksowy i wielostronny opisuje temat którego dotyczy.
Tym tematem jest prowadzona przez Amerykanów w latach 1944-1945 operacja „Frantic” czyli wykorzystywanie podczas nalotów (i zrzutów na powstańczą Warszawę – operacja „Frantic VII”) lotnisk na terenach Ukrainy wyzwolonych już przez Armię Czerwoną.

 

 

Autor prowadzi nas od momentu zaistnienia pomysłu operacji, poprzez trudne rozmowy z przywódcami ZSRR, przybycie żołnierzy amerykańskich i powstanie baz w szeroko pojętym rejonie Połtawy, poszczególne operacje lotnicze, narastające problemy ze strony gospodarzy aż po zakończenie operacji. Na podstawie amerykańskich ale też i rosyjskich dokumentów oraz wspomnień, przedstawia zapatrywanie na samą operację ale też i stosunek do drugiej strony, ze strony władz, wyższych oficerów i szeregowych żołnierzy, a w przypadku strony radzieckiej również zwykłych mieszkańców. Z jednej strony ukazuje nawiązane przyjaźnie i w jaki sposób wspólnie spędzano wolny czas, a z drugiej inwigilację i utrudnianie życia, a także wieloletnie konsekwencje dla tych wszystkich którzy według władz komunistycznych za bardzo przystawali z Jankesami. Na tym tle pokazuje jak z bardzo często przychylnych lub w najgorszym przypadku neutralnych wobec komunistów żołnierzy amerykańskich, czyni z nich zajadłych wrogów ZSRR.

 

Wszystko to jest ukazane na tle zmieniającej się sytuacji strategicznej i politycznej, dzięki czemu książka „Most nad piekłem” stanowi pełne kompendium wiedzy o operacji „Frantic”. Ponadto, ponieważ odnosi się do bardzo dużej ilości wspomnień jej uczestników oraz dokumentów z epoki (w tym np. KGB) jest to książka ludziach – ich życiu i poglądach oraz następujących w nich na podstawie doświadczeń zmianach. Niestety, pewne opisane w niej zachowania nie zmieniły się i nadal mają miejsce w Rosji oraz na zajętych przez nią wschodnich terenach Ukrainy

 

Książkę „Most nad piekłem” polecam wszystkim miłośnikom historii II wojny światowej, a zwłaszcza lotnictwa.

 

 

DANE  TECHNICZNE:

 

Wydawnictwo………………..Znak HORYZONT                                           

Tytuł………………………………Most nad piekłem

Tytuł orginalny……………….Forgotten bastards of the eastern front

Autor……………………………..Serhii Plokhy

Przekład…………………………Bartłomiej Pietrzyk

Data premiery…………………1 czerwca 2022

Oprawa……………………………twarda z obwolutą

Ilość stron………………………..400 + 16 (wkładka ze zdjęciami)

Format…………………………….150 x 235 mm

ISBN…………………………………978-83-240-8734-1

Cena okładkowa……………….69,99 zł         

P.s.
Zdjęcia pochodzą ze stron Wydawnictwa oraz innych stron w internecie lub są skanami z opisywanej książki wykonanymi przez autora powyższego tekstu.

ALCAZAR [Recenzja]

Star Wars – Doktor Aphra – #2 – Niezwykła maszyna [Recenzja]