in , ,

Akira – wydanie specjalne – tom 1 [Recenzja]

Słysząc słowo Akira, większości osobom obeznanym w popkulturowej rzeczywistości przechodzi dreszcz po plecach. W końcu jest to tytuł japońskiego filmu animowanego utrzymanego w klimacie postapokaliptycznym oraz cyberpunkowym. Powstał w 1988 roku w reżyserii Katsuhiro Otomo, twórcy mangi o tym samym tytule, której film jest adaptacją. Produkcja zdobyła międzynarodową sławę oraz zyskała miano kultowej za sprawą wielu wydań VHS oraz emisji w kinach. Ja sam po raz pierwszy widziałem te anime w latach 90-tych na kasecie VHS.
Akira jest powszechnie uznawany przez krytyków za jeden z największych filmów animowanych i science fiction, jaki kiedykolwiek powstał, a także za punkt zwrotny w japońskiej animacji.
Film miał znaczący wpływ na kulturę popularną na całym świecie, torując drogę dla rozwoju anime i japońskiej kultury popularnej w świecie zachodnim, a także wpływając na liczne prace z zakresu animacji, komiksu, filmu, muzyki, telewizji i gier wideo.

No dobra, starczy o filmie, gdyż tematem artykułu jest manga. Wstyd się przyznać, ale pomimo mojej fascynacji tym tytułem nigdy dotąd nie zapoznałem się z materiałem źródłowym. Dlatego nowe wydanie od wydawnictwa J.P.Fantastica jest świetną okazją by zmazać z honoru tą hańbę.

W którymś momencie zrobiło się dosyć głośno o nowym wydaniu specjalnym, które w końcu ukazało się w Polsce.
Czym to wydanie się charakteryzuje?
Oto lista:
-nowe tłumaczenie;
-kolorowe strony;
-wydanie w 6 tomach;
-duży format B5 (18,4cm x 25,6cm);
-wydanie w miękkiej okładce z obwolutą;
-japoński układ stron;
-japońskie onomatopeje z polskim podpisem.

Oczywiście podpunkt kolorowe strony dotyczy pierwszych paru stron tomu, jak to często ma miejsce w ekskluzywnych wydaniach mang.
Cały pierwszy tom ma ponad 350 stron, więc mamy do czynienia z niezłym grubaskiem, który jest zadziwiająco lekki. Zasługą tego stanu rzeczy jest miękka okładka oraz wątpliwej jakości papier offsetowy zastosowany przy produkcji albumu. Dlatego kolekcjonerzy na pewno będą musieli podjąć zdecydowane środki ochronne by ich egzemplarz przetrwał w nienagannym stanie.
Myślę, że bardziej ceniący się kolekcjonerzy zapewne zaopatrzyli się w limitowaną, dostępną jedynie w preorderze wersję z twardą okładką.

Generalnie mówiąc forma wydania nie zwaliła mnie z nóg ale doceniam duży format, który ułatwia czytanie oraz nacieszenie wzroku niezwykłym kunsztem artystycznym autora mangi.
Zasiadając do lektury nie wiedziałem czego się spodziewać… przynajmniej odnośnie fabuły. Grafiki nie raz widziałem w sieci więc byłem świadomy, że będę miał do czynienia z najwyższą półką w tej dziedzinie. Lecz nie miałem bladego pojęcia jak bardzo animowana adaptacja była wierna mandze i co za tym idzie, czego się spodziewać w pierwszym tomie serii.

Pierwszy tom to ciągła akcja, pościgi motocyklowe, strzelaniny, potyczki gangów. Skomplikowana fabuła obraca się wokół dwóch nastolatków, członków gangu motocyklowego, którzy na swej drodze napotykają dziwne dziecko o rysach twarzy starego mężczyzny. W tym miejscu drogi obydwu bohaterów rozjeżdżają się i rozpoczyna główna oś fabuły komiksu. Także jest to miejsce w którym znana mi historia z anime zaczyna przebiegać trochę inaczej niż w mandze. I powiem szczerze, że komiksowa wersja jeszcze bardziej mi się podoba. Mimo sporego tempa i dużej dawki akcji postacie oraz wątki są znacznie lepiej rozbudowane, niż w animowanej adaptacji. Jedynie wątek przyjaźni Kanedy z Tetsuo wydaje się być tutaj uboższy.

Poza tym wszystko ma tutaj sens. Przejścia z jednej sceny do drugiej przebiegają płynnie. Pomagają tu świetne ilustracje, które są pełne szczegółów i przy tym czytelne. Momentami na kadrach dzieją się niesamowite rzeczy, lecz mimo zastosowania czarno białej kolorystyki, bez problemu można połapać się w przebiegu wydarzeń.

Duże wrażenie robi również architektura oraz projekty pojazdów.
Nie sposób nie docenić nakładu pracy jaki Katsuhiro wsadził w ten projekt.

Rozpoczęcie publikacji specjalnej edycji serii Akira, nie tylko rozbudzi na nowo zainteresowanie fanów tej niezwykłej historii, lecz pozwoli również jej dotrzeć do nowego grona odbiorców.
Era VHS przeminęła, a Akira niestety nie doczekał się w Polsce zbyt dużej liczby wydań na nośnikach cyfrowych. Dlatego pocieszający jest fakt, że młodsi czytelnicy mają okazję zapoznać się z materiałem źródłowym i to w dosyć przyzwoitej oprawie. Oczywiście, nie za młodzi, gdyż pozycja ta jest pełna brutalności oraz wulgarnego języka.  🙂
Polecam zapoznanie się z tomem pierwszym i z niecierpliwością oczekuję kolejnych!

 

  • Scenarzysta: Katsuhiro Otomo
  • Ilustrator: Katsuhiro Otomo
  • Wydawnictwo: JPF – Japonica Polonica Fantastica
  • Format: 176×250 mm
  • Oprawa: miękka z obwolutą
  • Papier: offset
  • Druk: cz-b + kolor
  • ISBN-13: 9788374718110
  • Cena okładkowa: 73,50 zł

 

Nabór do zina “Cemęt” #3 [Wydarzenie – Zapowiedź]

Frankenstein – Junji Ito Kolekcja Horrorów – tom 10 [Recenzja]