in , ,

Do ostatniego [Recenzja]

Dziś przedstawiam Wam komiks o tematyce westernowej pt. Do ostatniego , który został wydany przez wydawnictwo Taurus Media.
Cieszy mnie fakt, że coraz więcej komiksów z tego gatunku ukazuje się na polskim rynku.

Russell jest poganiaczem bydła i wie, że z powodu budowy kolei ta praca wkrótce nie będzie miała przyszłości. Dlatego planuje kupić i uprawiać kawałek ziemi ze swoim kumplem Kirbym i przybranym synem Bennettem. Jednakże nie udaje mu się zrealizować swoich planów, gdyż niedługo potem Bennett zostaje znaleziony martwy. Wściekły Russell domaga się sprawiedliwości. Mieszkańcy Sundance jednak woleliby zamieść incydent pod dywan, aby ich miasteczko wyglądało na czyste i stało się nową stacją przeładunkową dla kolei. W wyniku tego burmistrz wyrzuca naszego bohatera z miasteczka. Russell czuje się zmuszony do posunięcia się do skrajności, nawet jeśli obróci swojego kumpla Kirby’ego przeciwko sobie.
Stary kowboj wraca na czele bandy wyjętych spod prawa zbirów, domagając się prawdy na temat śmierci Bennetta.

 

Scenarzystą komiksu jest Jerome Felix a historia, którą od niego otrzymujemy jest dobra i wyróżnia się na tle większości historii z gatunku westernu. Fabuła jest mroczna i pełna dramaturgii. Ukazuje jak cienka jest granica między dobrem a złem.
Przy końcu zaczynałem odczuwać pewien niedosyt ponieważ jako fanowi westernów brakowało mi zakończenia w stylu, który można znać z książek czy filmów. Z drugiej strony jest to jeden z elementów, które wyróżniają ten komiks.
Nie chcę za wiele zdradzać, by nie psuć Ci, drogi Czytelniku, frajdy z lektury komiksu.

Rysunki do tej historii wykonał Paul Gastine i co do nich nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Prace tego artysty zapierają dech w piersiach już od pierwszych stron albumu. Oddają klimat schyłku dzikiego zachodu. Postacie również są nienagannie przedstawione a ich mimika oddaje emocje jakie nimi targają.
Ponadto paleta barw została świetnie dobrana co w połączeniu z dopieszczonymi rysunkami sprawia, że w trakcie lektury tego dosyć krótkiego komiksu, sporo czasu poświęca się na napawanie imponującą warstwą graficzną.

 

 

Jeżeli jesteście fanami westernów, lecz szukacie czegoś niesztampowego to
Do ostatniego jest pozycją w sam raz dla Was.
Ba! Po ten album spokojnie sięgnąć mogą fani komiksów niekoniecznie gustujący w tym gatunku!
Jeżeli historia nie zrobi na Was wrażenia to na pewno zrobią to ilustracje.
Gwarantuję Wam to!
Polecam.

 

DANE TECHNICZNE:

 • Scenarzysta: Jérôme Félix
 • Ilustrator: Paul Gastine
 • Wydawnictwo: Taurus Media
 • Format: 215×290 mm
 • Liczba stron: 80
 • Oprawa :twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN-13:9788365465627
 • Data wydania:31 sierpień 2021
 • Cena okładkowa: 79 zł

 

 

 

Legendy Smoczej Lancy

11 września. dzień w którym zatrzymał się świat [Recenzja]