in , ,

Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję

Audubon. Na skrzydłach świata [zapowiedź]

Audubon. Na skrzydłach świata to trzecia już komiksowa oferta wydawnictwa Marginesy. Jest to niezwykła historia XIX-wiecznego przyrodnika, który postanowił skatalogować i narysować wszystkie gatunki ptaków Ameryki Północnej, oparta na zapiskach samego Audubona. Komiks zdobył dwie nominacje do Eisnerów (to takie komiksowe Oscary) w 2018: za najlepszy komiks oparty na faktach oraz najlepszą zagraniczną powieść graficzną.

Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie mogło mu stanąć na drodze – ani potworne sztormy, ani dzikie bestie i niebezpieczni ludzie, nawet własna rodzina.

Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Ameryki Północnej. Zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – wymiary 99 na 65 cm – a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę.

Audubon. Na skrzydłach świata, powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémie Royera, oparta na zapiskach samego Audubona, nie tylko oddaje ducha niezbadanej i dzikiej Ameryki, lecz także pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie.

Autorzy
Fabien Grolleau urodził się w 1972 roku we francuskim Cholet. Jego matka twierdzi, że nauczył się czytać sam wertując odpowiednio długo komiksy o przygodach Tintina. W dzieciństwie wymyślał historie z udziałem zabawek z „Gwiezdnych wojen”, potem przerzucił się na grę w Dungeons & Dragons. Komiks zostawił tylko na chwilę, na czas studiów na architekturze, których dyplom uzyskał. Do komiksu wrócił, gdy odkrył nową falę francuskich autorów wydawanych przez słynną oficynę L’association. W 2003 roku wspólnie z Thierrym Bedoutem założył wydawnictwo Vide Cocagne, którym zajmuje się do dzisiaj. W 2010 roku w kolekcji „Shampooing” wydawnictwa Delcourt ukazał się jego album „Masque du Fantôme”, którego pozytywne przyjęcie ostatecznie przekonało go, że warto porzucić architekturę na rzecz komiksu. Od tamtej chwili stale współpracuje z wieloma rysownikami i wydawcami.

Jérémie Royer urodził się w Paryżu w 1979 roku, ale większą część młodości spędził w Nicei. To właśnie tam studiował przez dwa lata grafikę reklamową. Następnie postanowił kontynuować naukę w szkole komiksu Saint-Luc w Brukseli. Po jej ukończeniu zamieszkał w Paryżu, gdzie rozpoczęła się jego kariera rysownika. W 2011 roku opublikował w wydawnictwie Manolosanctis autorski komiks La Traversée, a także Yesterday narysowany do scenariusza Davida Blota. Niedługo potem wrócił do Brukseli, gdzie wraz z dawnymi kolegami ze studiów założył studio Mille. Jest współautorem stworzonych wraz ze scenarzystą Fabienem Grolleau biograficznych komiksów o Jeanie-Jacquesie Audubonie oraz Karolu Darwinie.

Tytuł: Audubon. Na skrzydłach świata
Autorzy: Fabien Grolleau, Jérémie Royer
Tłumaczka: Olga Mysłowska
Gatunek: komiks
Premiera: 22.05.2019
Format: 205×275
Oprawa: twarda
Stron: 192
Cena: 59,90 zł

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Black Mirror 5 [zwiastun]

#mniesiepodoba [Tomm Coker]