in ,

Gannibal – tom 1 [recenzja]

W mojej pierwszej tegorocznej recenzji pragnę przedstawić Wam fascynującą mangę zatytułowaną Gannibal autorstwa Masaakiego Ninomiyi. Pierwszy tom tej serii zapoznaje nas z japońskim policjantem, Daigo Agawą, który zostaje przeniesiony do malowniczej wioski Kuge, położonej w samym sercu gór. Tytuł ten ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem wydawnictwa STUDIO JG, i jest to pozycja przeznaczona dla osób pełnoletnich. 

Opis wydawcy:

Masaki Ninomiya prezentuje nam historię, w której każda kolejna strona niesie ze sobą coraz większe napięcie i niepokój. Mimo że wieś i małe miasteczka często kojarzą się ze spokojem i urokliwością, autor naszej mangi ujawnia, że pozory bywają mylące. To, co kryje się za fasadą, staje się jasne im głębiej zanurzamy się w życie społeczności zamieszkującej tę uroczą okolicę. Gannibal to zdecydowanie nie jest tytuł, przy którym można się pośmiać, bowiem gęsta atmosfera opowieści nie daje na to szans. Podczas lektury tego tomu miałem wrażenie, jakbym obserwował wydarzenia z bliska, będąc jednocześnie nieuchronnie wciągnięty w opisane tajemnice.

Ninomiya świetnie operuje ciężkim klimatem, przedstawiając zawiłe sprawy, których rozwikłanie nie przychodzi łatwo. Historia jest budowana stopniowo, pozostawiając czytelnika z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Przygody Daigo Agawy i jego rodziny w wiosce Kuge, gdzie poprzedni policjant oskarżał mieszkańców o kanibalizm, a następnie zaginął, dopiero się zaczynają. Na ten moment musimy jednak zadowolić się opisem wydawcy i moją krótką opinią na temat tego tytułu.

Trudno jest teraz ocenić pełną historię i styl autora po jednym tomie Gannibala, ale fascynująca historia Daigo Agawy z pewnością zachęca do śledzenia dalszych wydarzeń. Ninomiya nie tylko prezentuje nam niejednego antagonistę, lecz ukazuje, że nic w tej historii nie jest proste, a liczba “złych” postaci może się zmieniać, przy czym niekoniecznie skończą tragicznie. Zaskakująca końcówka tego tomu doskonale ilustruje, że brak czujności może się boleśnie zemścić, czego doświadcza sam Daigo Agawa.

Podsumowując, Gannibal z pewnością nie jest produkcją dla każdego. Skierowana jest raczej do miłośników ciężkich i mrocznych klimatów, horrorów oraz kryminałów, nie jest natomiast odpowiednia dla osób wrażliwych. Rysunki doskonale współgrają z fabułą, skutecznie budując przygnębiającą atmosferę, momentami skutkującą lękami i niepewnością. Osobiście zdecydowanie zamierzam śledzić losy Daigo Agawy i jego rodziny w kolejnych częściach. Ta historia przypadła mi do gustu, a Gannibal, póki co zapowiada się na naprawdę interesujący cykl.

DANE TECHNICZNE:

Autor: Masaaki Ninomiya

Wydawnictwo: STUDIO JG

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Druk: czarno-biały

Data wydania: 7 Listopada 2023

Cena okładkowa: 32,99 zł

Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości [recenzja]

Girls und Panzer – Tom 1 [recenzja]