in , ,

Joe Shuster – Opowieść o narodzinach Supermana [recenzja]

Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym w branży komiksowej. Dlaczego? Otóż w tym roku przypadła 80 rocznica powstania największego herosa, który zapoczątkował modę na komiksy z udziałem superbohaterów. Mowa oczywiście o Supermanie, który zadebiutował w 1. numerze Action Comics w roku 1938. Sama seria Action Comics dobiła w tym roku do 1000 numeru. Więc było co świętować w wydawnictwie DC Comics. W takim momencie dobrze byłoby wspomnieć o osobach odpowiedzialnych za sukces, jakim okazały się być przygody Ostatniego Syna Kryptonu. Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę, iż twórcy tej postaci, Joe Shuster (rysownik) oraz Jerry Siegel (scenarzysta), ledwo wiązali koniec z końcem, a ten pierwszy przez pewien czas mieszkał na ulicy.

Na szczęście dzięki wydawnictwu Egmont, każdy może poznać dzieje powstania Supermana oraz co z tego wynikło dla jego twórców. Na rynku polskim ukazał się komiks zatytułowany Joe Shuster – Opowieść o narodzinach Supermana.

Opis wydawcy: Fascynująca powieść graficzna, której narratorem jest Joe Shuster, ukazuje prawdziwą genezę Supermana. Opierając się na archiwalnych materiałach źródłowych, scenarzysta Julian Voloj i rysownik Thomas Campi opowiadają historię przyjaźni między Joe Shusterem i Jerrym Siegelem, którzy myśleli, że spełnili swoje marzenie, tworząc znaną na całym świecie postać, jednak zderzyli się z brutalną rzeczywistością tworzącej się wówczas branży komiksowej.

Jak sam tytuł wskazuje fabuła skupia się głównie wokół Joe Shustera. To on pełni rolę narratora i to z jego perspektywy oglądamy proces powstawania najważniejszego dzieła w życiu jego oraz Jerry’ego Siegela, jego dobrego przyjaciela. Mimo iż to Shuster, mogłoby się wydawać, powinien być głównym bohaterem komiksu, to jednak sporo czasu jest poświęcone Siegelowi. W tym duecie to on był dominującą stroną i to on nie poddawał się i ciągnął bój z bezlitosnym wydawnictwem komiksowym, które za bezcen nabyło prawa do Supermana od dwójki młodych, naiwnych twórców. Shuster z racji swego spokojnego i skromnego charakteru był bardziej uległy.

W jaki sposób bohaterowie wpadli na pomysł stworzenia Człowieka ze Stali, czemu sprzedali prawa do swojego dzieła, jakie były tego konsekwencje? Na te oraz wiele więcej pytań omawiany tu komiks jasno oraz przejrzyście odpowiada. Ponadto ciekawie przedstawia pierwsze lata branży komiksowej oraz rozwój gatunku superhero. Poruszony również zostaje mało chlubny temat powstania Batmana, na czym Bob Kane dorobił się fortuny kosztem niedocenionego wkładu Billa Fingera, odpowiedzialnego za wiele elementów mitologii postaci Mrocznego Rycerza.

Na kadrach komiksu pojawiają się także inne znakomitości z branży komiksowej: Stan Lee, Jack Kirby czy Neal Adams.

Za scenariusz komiksu odpowiedzialny jest Julian Voloj, który odwalił kawal dobrej roboty, by jak najciekawiej oraz najwierniej przedstawić smutną historię twórców Supermana. Odbiór tego opowiadania uprzyjemnia interesująca szata graficzna, autorstwa Thomasa Campi.  Malowidła tego włoskiego artysty są naprawdę miłe dla oka i świetnie oddają przedstawiane momenty. Klimatu dodają odpowiednio dobrane i stonowane kolory. Prace artysty kontrastują z oryginalnymi kadrami czy okładkami komiksów i magazynów, jakie w przedstawianej historii się ukazują.

Joe Shuster – Opowieść o narodzinach Supermana jest godną polecenia pozycją. Nawet ośmielę się stwierdzić, iż jest to pozycja obowiązkowa. Po komiks ten powinni sięgnąć nie tylko fani Supermana czy gatunku superhero, ale również osoby interesujące się historią amerykańskiej branży komiksowej. Na łamach komiksu jest opowiedzianych wiele interesujących faktów z dziejów amerykańskiego komiksu. Ale przede wszystkim jest to naprawdę smutna historia napisana przez samo życie. W trakcie lektury warto pamiętać, iż los jaki dotknął przedstawioną dwójkę przyjaciół, nie był łaskawszy dla wielu innych twórców komiksowych, którzy w procesie twórczym wylewali z siebie siódme poty ku uciesze czytelników oraz (przede wszystkim) pozbawionych skrupułów biznesmenów.

Gorąco polecam!!!

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Julian Voloj
  • Rysunek: Thomas Campi
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Tytuł oryginalny: Truth, Justice and the American Way: The Joe Shuster Story
  • Rok wydania oryginału: 2015
  • Liczba stron: 180
  • Format: 165×245 mm
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 79,99 zł

Wszystko jest… [Żyjek#13]

“Pets”. Komiks urban animals [recenzja]