in , ,

Keanu Reeves – Larissa Zageris, Kitty Curran [Recenzja]

Gdy dowiedziałem się, że ta książka będzie dostępna i będę miał przyjemność ją recenzować to nie mogłem się już doczekać. Pierwsze co rzuca się w oczy w tym wydaniu, to stosunkowo mało stron, duża czcionka i ekstremalnie duże marginesy. Jeszcze wtedy nie wiedziałem co mnie czeka. Spodziewałem się biografii Keanu Reeves’a, a dostałem coś co trudno tak naprawdę określić. Nie jest to życiorys tego aktora, nie jest to również filmografia. Najbliższy termin to raczej rozbudowany artykuł w prasie kobiecej. I to niestety nie najlepszy artykuł. Książka jest podzielona na kilka części, z których każda to 3 strony zmarnowane. Naprawdę. Przed chociażby wstępem jest szara strona, następnie wielki napis wstęp, po to by po odwróceniu kartki ukazała się kolejna szara, pusta strona. Jak na książkę liczącą około 200 stron, to 20 stron tracimy na puste lub niemal puste kartki. Dodatkowo, ni z tego ni z owego, w połowie książki pojawia się Quiz „Którym Keanu-Johnem jesteś”, stąd też kolejne skojarzenie, że to bardziej pasuje do gazet typu Cosmopolitan czy Glamour.

Mimo tego, nie zrażając się poświęciłem się czytaniu tego dzieła. I z dalszą lekturą coraz bardziej i niechętnie przewracałem kolejne strony.
Jeżeli chociaż trochę znacie Keanu Reevesa, to praktycznie niczego się nowego o nim nie dowiecie z tej książki. Każdy z tematów poruszany jest powierzchownie i łatwo odnosi się wrażenie, że jedna myśl się nie skończyła, a nowa się już zaczęła. Niektóre przemyślenia autorek, przynajmniej dla mnie się nie bronią. Idealnym przykładem jest tutaj temat, że Keanu, jako syn pół Hawajczyka, pół Chińczyka, jest aktorem który torował miejsce dla innych azjatyckich wykonawców. I konia z rzędem tutaj osobie która wymyśli, co autorki tekstu mają na myśli. Czy ktoś, kto ma jedną czwartą krwi azjatyckiej może być uznany za azjatyckiego aktora? Co z innymi, faktycznie pochodzącymi z tego kontynentu osobami które realizowały się w Hollywood przed Keanu, że wspomnę tutaj chociażby Bruce’a Lee czy Jackie Chan’a? Autorki tekstu są w Reevesie zakochane ewidentnie, ale chyba przeszkadza im to w pisaniu tej książki.

Kolejnym kuriozum które się tutaj pojawia jest skrypt Musicalu o Johnie Wick’u. Nie odważę się  nawet tego streszczać. Niech rekomendacją samą w sobie będzie tutaj zdanie „Margot zakochuje się…,i kiedy się spotykają, powstaje między nimi więź tak silna, jak między Johnem i każdym psem”.

 

Gdy książka zbliża się ku końcowi następuje seria randomowych opisów filmów Reeves’a. Jeżeli spodziewaliście się rzetelnych streszczeń filmów, recenzji czy chociażby tematów przewodnich to srogo się zawiedziecie. Opisy są niechronologiczne, chaotyczne i często tak bardzo powierzchowne, że spłycić już się bardziej nie da. Opis filmu „Szalona wyprawa Billa i Teda” to trzy zdania, które zacytuje poniżej:

„Zły Ted jest bardzo niefajny. I chce cię zabić stary.

POZIOM MROKU: Ty, gdy masz naprawdę zły dzień”

Pozostałe skróty również nie są lepsze. Czym dokładnie kierowały się autorki przy wyborze filmów z dość bogatej filmografii aktora, jest dla mnie niewiadomą.

Niestety, odnoszę wrażenie, że książka ta skierowana jest do wąskiego grona odbiorców i obawiam się, że nie tylko ja się w tym gronie nie znajduje. Wydanie to można spokojnie przeczytać w 2-3 godziny, jeżeli będziemy na tyle wytrwali, by próbować doczytać do końca. Merytorycznie książka nie wnosi zbyt wiele do ogólnej wiedzy o Keanu. Kilka ciekawostek opatulone jest, przypadkowymi przemyśleniami, dziwnymi dygresjami i niezakończonymi myślami.

Czekałem by tą książkę przeczytać, teraz natomiast czekam by o niej zapomnieć.

Z czystym sercem nie polecam.

 

Dane techniczne:

  • Wydanie: 2020
  • Autor: Larissa Zageris, Kitty Curran
  • Typ oprawy: miękka
  • Wydawca: Znak Horyzont
  • Liczba stron: 208
  • ISBN: 978-83-240-7831-8
  • Cena okładkowa: 34,99 zł

Cartland. Wydanie Zbiorcze 1 [Recenzja]

Dr. Stone – tom 5 [Recenzja]