in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #10

Cóż za gorący okres pełen zapowiedzi wydawniczych, nowości i mnożących się jak grzyby po deszczu — festiwali i imprez komiksowych. Parę słów o nich poniżej.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

W tym tygodniu z zapowiadanych nowości chciałam zwrócić uwagę na „Ratmana” Tomasza Niewiadomskiego, który doczekał się zbiorczego wydania w wydawnictwie Kurc i zadebiutuje na Komiksowej Warszawie.

Spotkania/rozmowy

Zapraszam na spotkanie z Danielem Chmielewskim, które mam przyjemność poprowadzić w środę, 17 maja o godz. 18.00 na Kanale Książkowym, na który wracam po krótkiej przerwie i już mam zaplanowanych kilka kolejnych rozmów. Komiksowych oczywiście. Z Danielem porozmawiam o jego niesamowitej adaptacji komiksowej „Antygony”.

Festiwale

Doprawdy festiwale i imprezy okołokomiksowe obrodziły nam tej wiosny! I żeby nie było, ja absolutnie nie narzekam, wręcz domagam się więcej 😉 Co więc nas czeka w ciągu najbliższych 2-3 tygodni poza Komiksową Warszawą, która ogłosiła już swój program i w zasadzie nie potrzebuje promocji?

20 maja w Toruniu odbędzie się DwuTarg, juz o nim wspominałam, ale od tego czasu pojawił się pełen program imprezy. Nie, nie wiem czemu link prowadzi do WeTransfera, ale tak, sprawdziłam, to na pewno program, a nie wirus, który zainfekuje Was komputer i skasuje wszystkie pliki z komiksami. Tylko szybko pobierajcie, bo zaraz wygaśnie.

Może to nie festiwal, ale będą ziny, czyli warto być – 27 maja Kraków zaprasza na Zine Fest III w Klubie Spotkań Poczta Główna.

2 i 3 czerwca odbędzie się bytomski KWK – Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego. To już druga odsłona tego festiwalu, tym razem formuła została rozszerzona o niezależne wydawnictwa książkowe, a hasło „independent” stało się kluczem imprezy. Wydarzenie otworzy, w piątkowe popołudnie, wernisaż wystawy prac Grzegorza Chudego. Drugiego dnia, w sobotę, wystawiać się będą autorzy komiksów i książek; oraz planowane są warsztaty komiksowe, spotkania z autorami i dyskusje o niezależnych wydawnictwach w Polsce. Tymczasem zapraszam na stronę wydarzenia.

Także 3 czerwca w Warszawie planowane są Targi Zinów w Lengrenówce.

5 czerwca niedawno powstała Komiksowa Liga zaprasza na Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą.

Chciałam zauważyć, że na te wszystkie atrakcje jest wstęp darmowy, a że za darmo to dobra cena — jak macie blisko, to koniecznie korzystajcie!

Varia

Fantastyczny Matt Parey
Czy wiecie, że powstaje film o Macieju Parowskim? Do kin trafi jesienią, tymczasem można sobie obejrzeć zajawkę.


Jeżeli chcecie, aby zbierane przeze mnie informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — tradycyjnie zapraszam do subskrypcji. Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. Tak zrobił Wojtek i dzięki temu napisałam więcej info o imprezie w Bytomiu niż o innych! Bądź jak Wojtek 😉

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu?
MK

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #10
Nieregularnik nr 10
16 maja 2023

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Antygona i Daniel Chmielewski — spotkanie online

Jak Fruwaczki uratowały świat, czyli o komiksach dla dzieci Tadeusza Baranowskiego