in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #19

Uwaga, dzisiaj długo! 

Spotkania/rozmowy

Nadchodzący tydzień to spotkania wokół Dnia Publicznego Czytania Komiksów, który wypada 28 sierpnia. Wydarzeń jest pewnie więcej, ale mi w oko wpadły m.in. wydarzenia w Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu już w najbliższy czwartek, Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów w CKNI w Łodzi 27 sierpnia, a u mnie w Szczecinie agitacja komiksowa od najmłodszych lat, czyli Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na publiczne czytanie komiksów dla dzieci w parku w centrum miasta!  

Festiwale

Przypominam, że z najbliższych atrakcji komiksowych czeka na Was blok komiksowy na wrocławskich Dniach Fantastyki w najbliższy weekend, kilka fajnych stoisk komiksowych podczas The 7th Annual Warsaw Independent Bookfair 9 i 10 września, a 16 września poznański Zinfest.

Poza tym trwa sprzedaż biletów na Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi (7-8 października) oraz nabór na giełdę podczas szczecińskiego BETONu (21-22 października). Nabór stoisk na BETON odbywa się za pośrednictwem formularza. Udział w imprezie i giełdzie jest darmowy. 

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Uprzejmie przypominam, że trzeci sezon „Heleny Wiktorii” będzie miał premierę 29 sierpnia na Tapasie. Ruszyły się też zapowiedzi ze wszech stron związane z nadchodzącym festiwalem w Łodzi. Znajdziecie wśród nich „Jonathana i piątą piramidę” – wygląda dobrze, warto zaobserwować twórców! 

VARIA

Trwa wakacyjna wyprzedaż prac Edyty Bystroń. Wydarzenie jest wirtualne, informacje o wystawianych planszach możecie śledzić na stronie wydarzenia. Bardzo, bardzo warto!

Ruszył też nabór do 37 numeru „Zeszytów Komiksowych”. Temat: HORROR! Już się nie mogę doczekać, numer wyjdzie na wiosnę. Nabór tekstów i komiksów trwa do końca roku.  

Trwa konkurs dla osób tworzących webtoony. Prace można wysyłać do końca sierpnia. DO wygrania, bagatela, nawet 15 tys. euro! Szczegóły na stronie organizatorów — jest po francusku, ale autotłumacz daje radę.  

Wczoraj poznaliśmy nominacje do Złotych Kurczaków (zaległa edycja za 2021 rok). Osoby tworzące najlepsze komiksy niezależne w Polsce poznamy w październiku podczas MFKiG w Łodzi, tymczasem poznajcie nominacje:

W kategorii debiut: Jan Milewski za Anahita. Preludium, Marcin Bałczewski i Agnieszka Sowała-Kozłowska za Aquaworld, Bartłomiej Nahajski za I, Paulina Matyńka za Literacką Agencję Detektywistyczną: Odsłona i Kamila Król za Rusałkę.

Komiksy internetoweAmetystowy pierścień, Jastrzębia pieśń, Poliki Pełne Komiksów, The Cummoner #23 RockTrolledFungirls, Yaoi Market.

Krótka forma: Tomasz Kontny i Kamil Dukiewicz za komiks bez tytułu w Warchlakach 5, Magdalena Cielecka i Joanna Karpowicz za Galaktykę, Igor Wolski za Pełen sukces, Tomasz Spell za Staram się o tym nie myśleć oraz Andrzej Włudecki i Zvyrke za The Last Tree — cztery ostatnie krótkie formy komiksowe pochodzą z antologii Ostatnie drzewo.

Okładka: Karolina Anna Kaczmarczyk za Babski zin 4, Urszula Przybylska za Backpacked, Wiśniowski FIL za Bazgrolle Game Over, Tomasz Spell za Ostatnie drzewo i Kamila Król za Rusałka. Część 1.

W kategorii rysunek: Urszula Przybylska za Backpacked, Kamil Dukiewicz za Black Hound cz. 2, Artur Biernacki za Kurhan na przylądku, Kamila Król za Rusałka. Część 1 i Marek Turek za War Makes Silence.

Scenariusz: Anna Krztoń za 19m2, Urszula Przybylska za Backpacked, Kamil Dukiewicz za Black Hound cz. 2, Paulina Matyńka za Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona, Marek Turek za War Makes Silence.

ZIN: AKT27, Babski zin 4, Darmozin 6, Ostatnie drzewo, Stworki #1 Małpa Taxi

W kategorii komiks nominowane zostały: Backpacked Urszuli Przybylskiej, Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona Pauliny Matyńki, Rusałka. Część 1 Kamili Król, Ucięte myśli Dominika Szcześniaka i Marcina Rusteckiego oraz W.E. zeszyt 1 Huberta Ronka.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich nominowanych!


Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. A jeżeli macie ochotę na mój liścik lądujący bezpośrednio w Waszych skrzynkach mailowych — subskrybujcie!

powered by TinyLetter

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 
MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Złote Kurczaki 2021 nominacje

Mizukon [relacja]