in

Komiksowe nowości styczniowe od Kultury Gniewu

Ruszyła przedsprzedaż nowości styczniowych Kultury Gniewu. Znajdziecie pośród nich Kaczki Kate Beaton, Opowieści Grabarza Piotra Śmiechosława Wojciechowskiego, Zamaskowaną Kasi Mazur oraz „Kalinka 3. Co za baran! Karensac i Thoma Pico. Premiery zaplanowane są na 20 stycznia, do tego momentu można wszystkie te tytuły nabyć z rabatem.

Kaczki. Dwa lata na piaskach

Scenariusz i rysunki: Kate Beaton
Przekład: Aga Zano
Redakcja: Karolina Gębska
Tytuł oryginału: Ducks. Two Years in the Oil Sands
Wydawca oryginału: Drawn & Quarterly

ISBN: 978-83-67360-60-9
Wydanie: I
Data wydania: 20.01.2024
Stron: 436
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 × 235
Druk: kolorowy

Kate zamienia malowniczy przylądek Cape Breton na roponośne piaski zachodniej Kanady, a studenckie życie humanistki na magazyn narzędzi wielkiej kopalni – wszystko po to, by spłacić kredyt zaciągnięty na naukę. Czy to się może udać?

W swoim autobiograficznym komiksie, podbijającym serca anglojęzycznych czytelników (również Baracka Obamy, który umieścił tytuł na liście najlepszych lektur roku), Kate Beaton powraca pamięcią do tych dwóch lat spędzonych na piaskach – w epoce, kiedy kopalnie uzyskiwały swoje największe zyski, a jednocześnie najbardziej niszczyły środowisko naturalne, gdy za pracą emigrowały tam setki mężczyzn i tylko nieliczne kobiety.

Jako jedna z nich autorka doświadczyła upokorzeń i przemocowych zachowań, a silna patriarchalna struktura utrudniała jej szukanie sprawiedliwości.
Kaczki to nie tylko opowieść o indywidualnej traumie czy uwikłaniu w niszczące mechanizmy wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim obserwacja złożonych procesów zachodzących w społecznościach pracowników odciętych od swoich korzeni i rodzin, a skoncentrowanych na zarobku i przetrwaniu w grupie. Czy taka praca zmienia człowieka? Czy można pozostać sobą tam, gdzie nie ma miejsca na emocje i prywatność? Czy my na pewno poradzilibyśmy sobie lepiej?

Nagrody przyznane Kate Beaton i jej komiksowi:
– 2023 – Eisner Award dla najlepszego albumu autobiograficznego i autorki
– 2023 – Ignatz Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Ringo Award dla najlepszego albumu non fiction i autorki
– 2023 – Harvey Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Doug Wright Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Canada Reads dla najlepszej książki roku

“W Kaczkach Beaton nie mówi nam, w jakim stopniu kapitalizm drenuje, wykorzystuje, komercjalizuje i alienuje. Ani tego nie pokazuje. Odtwarza życie w kopalni piasków roponośnych w najdrobniejszych szczegółach i pozwala nam samodzielnie wyciągnąć wnioski – tak jak sama musiała to zrobić, gdy pojawiła się tam w wieku dwudziestu jeden lat. Efekt jest porażający. Pomimo ceny, jaką sama za to zapłaciła, Beaton utkała ze swoich doświadczeń rozległą i kompletną tkaninę, która oddaje człowieczeństwo ludzi wykonujących rodzaj brudnej roboty, w której wszyscy mamy udział.”
ALISON BECHDEL, autorka Fun Home

Opowieści Grabarza

Scenariusz i rysunki: Piotr Wojciechowski

ISBN 978-83-67360-63-0
Wydanie: I
Data wydania: 20.01.2024
Stron: 152
Oprawa: twarda
Format: 165 × 235 mm
Druk: kolorowy

Grabarz Józef stara się żyć po bożemu. Co niedzielę chodzi do kościoła. Słucha się księdza. Odmawia modlitwę co wieczór. Z przyjaciółmi dzieli się opowieścią. Służy radą i pomocą. Uczciwie wykonuje swoją pracę, a praca trudna, bo z denatami. Zakopać trumnę tak głęboko w ziemi, by umrzyk się z niej nie wydostał. Jeszcze by łaził gdzieś po ugorach lub zapędził się na czyjeś podwórko małe dzieci straszyć.

Grabarz Józef stara się żyć po bożemu. Chociaż za oknami jego chaty zjawy tańcują nocami. Chociaż diaboły bezczelnie pałętają się po cmentarzu i bałaganią na rozstajach dróg. Chociaż kostucha spaceruje po polach, a czort namawia do złego.

Grabarz Józef się stara.

Opowieści Grabarza” Piotra Wojciechowskiego to zbiór pełnych czarnego humoru historii z życia pewnej parafii, w której sacrum idealnie splata się z profanum, sen z jawą, dziwy są na porządku dziennym, a najważniejsze jest to, co każdy ma w sercu.

Niniejszy album zawiera opowieści publikowane w magazynie „AKT” i wydawane przez Pracownię Plastyczną w tomach: „Krótkie historie o życiu marnym i bez celu”, „Odpust”, „Różaniec świętej Apolonii”, „Serce”, a także epizody: „Sad jabłkowy”, „Marsz żałobny”, „Pan Grabarz jedzie do Warszawy” oraz materiały dodatkowe.

Zamaskowana. Z pamiętnika autystki

Scenariusz i rysunki: Kasia Mazur

ISBN 978-83-67360-61-6
Wydanie: I
Data wydania: 20.01.2024
Stron: 192
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 × 165 mm
Druk: kolorowy

„Diagnoza”, „Meltdown”, „Shutdown”, „Seks”, czy „Używki” – to tylko kilka tytułów rozdziałów komiksu „Zamaskowana. Z pamiętnika autystki” Kasi Mazur.

Na blisko 200 stronach autorka dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami osoby żyjącej się z autyzmem, ograniczeniami i trudnościami z nim związanymi. A robi to z niezwykłą lekkością i poczuciem humoru.

To pozycja nie tylko dla tych, którzy chcieliby skonfrontować swoje osobiste doświadczenia związane z autyzmem, ale chyba przede wszystkim dla osób, które nie zmagają się z nim na co dzień. „Zamaskowana” pomoże im lepiej zrozumieć osoby w spektrum.

Patronami komiksu są: Psycholog na spektrum, Fundacja Dziewczyny w spektrum, Pacjenci.pl

„„Zamaskowana” nie jest skupiona wyłącznie na opisie cech charakterystycznych dla spektrum autyzmu. To opowieść o człowieku w całej jego złożoności – o jego osobowości, niepowtarzalnych przeżyciach i całym bagażu często trudnych doświadczeń. Mamy tu historię wrażliwej dziewczyny i jej dorastania. Obserwujemy trudną walkę o zdrowie psychiczne, a także naukę troski o samą siebie. Jest to też opis radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, które sprawiają, że życie w spektrum autyzmu staje się jeszcze większym wyzwaniem. Śmiałam się i płakałam, towarzysząc autorce w kolejnych obrazach z jej życia. Była to miejscami trudna podróż, ale może dzięki temu właśnie tak ludzka i piękna”.
Anita Wojtkiewicz (Psycholog na spektrum)

„Po angielskiej „Camouflage” Sarah Bargieli i francuskiej „La Différence invisible” Julie Dachez mamy wreszcie polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu. Podobnie jak zagraniczne tytuły, Zamaskowana opowiada o życiu późno zdiagnozowanej autystki. Różnica jest taka, że książka polskiej autorki wręcz kipi od emocji”.
Ewa Furgał, autorka Dziewczyny w spektrum.

Kalinka 3. Co za baran!

Scenariusz: Thom Pico
Rysunki: Karensac
Przekład: Julia Szustak
Redakcja: Karolina Gębska
Tytuł oryginału: Aubépine 3. Pourquoi tant de laine?
Wydawca oryginału: Dupuis

ISBN 978-83-67360-62-3
Wydanie: I
Data wydania: 20.01.2024
Stron: 112
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Sugerowany wiek: 6+

Drugi tom nowej przebojowej serii dla młodych czytelników!

Nadeszła zima. Wszystko zaczęło się wreszcie układać: Kalinka ma nowych kolegów, a równowaga pór roku została przywrócona. Krótko mówiąc – życie jest piękne!

Niestety, to nie potrwa długo. Z powodu jakichś dziwacznych znaków, dolina wkrótce stanie się celem armii uzbrojonych owiec! Na ich czele stoi pół człowiek, pół baran, w dodatku kompletny matoł!

Kalinka i jej przyjaciele będą musieli pokrzyżować durne plany Śnieżnej Armii, a to wcale nie będzie takie proste.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Zapowiedzi mangowe – styczeń 2024

Spotkanie z „Bejdakiem” Artura Justyńskiego