in , ,

Kręgi Magii – #1 – Cienie na niebie [Recenzja]

Niedawno pisałem o tym jak wydawnictwo Ultimate Comics przerzuciło się z wydawania amerykańskich tytułów na rodzime, polskie komiksy. Do tej pory były to pozycje z gatunku super hero (Biały Orzeł, Nieustraszony Szpak). Lecz komiks jaki dzisiaj Wam prezentuję jest z gatunku fantasy. Oto Kręgi Magii – Cienie na niebie.

Randal, Czermień, Gawron i Rzepik to mali łotrzykowie wychowani w mrocznej przełęczy pomiędzy dwiema górami, na północy krainy Erenn. Ich życie niespodziewanie nabierze tempa, gdy spróbują okraść pewien niepozorny powóz zmierzający na zachód…
Przygotuj się na wyprawę do nowej niezwykłej krainy pełnej niesamowitych bohaterów. Erenn czeka! 
Póki co fabuła nie jest odkrywcza i powiela schematy dobrze znane z fantasy. Jednakże są to schematy, które zazwyczaj dobrze się sprawdzają więc zapewne tak i tutaj będzie. „Będzie“ gdyż pierwszy numer serii to dopiero przedsmak tego co nas czeka. Wprowadzenie do wielkiej wyprawy naszych bohaterów, których celem jest m.in. ujrzeć niebo.
Autor, Kamil Murzyn (Cienie na niebie to jego debiut wydawniczy) miał ciekawą koncepcję by wykreować przełęcz Cieni, której mieszkańcy żyjący w cieniu wielkich gór na co dzień nie widzą nieba. Oryginalny pomysł, który uwiarygodnia motywacje naszej grupki łotrzyków do opuszczenia swojej strefy komfortu i wyruszenia w podróż na szczyt góry.
Oczywiście z racji pełnionego… hmmm… zawodu, przed początkiem podróży wplątują się w intrygę, przez co zapewne nie raz wpadną w tarapaty.
Komiks ten kierowany jest do młodszego czytelnika, co jest głównym powodem dla którego nasz portal postanowił objąć ten tytuł patronatem medialnym. Obecnie polski rynek komiksowy jest zdominowany przez pozycje skierowane do starszych odbiorców zarówno jeżeli chodzi o ich zawartość czy cenę. Jednakże należy mieć na uwadze potencjalnych młodszych czytelników, aby za kilka(naście) lat rynek mógł wciąż kwitnąć.
Dlatego już teraz należy dzieci zachęcać do zapoznawania się z medium jakim jest komiks, który niewątpliwie potrafi rozwijać i nauczać podobnie jak książki.
Kręgi Magii jest tytułem, który bez zastrzeżeń można podsunąć dziecku do lektury. Fabuła nie jest przekombinowana, więc jest łatwa do przyswojenia. Natomiast warstwa wizualna powinna również przykuć uwagę dziecka. Ilustracje są naprawdę ładne, szczegółowe, a zarazem proste i przejrzyste. Ich urok dopełnia świetnie dobrana paleta barw. W pierwszym numerze dominuje tu kolor niebieski. Zabieg ten ma sens, gdyż miejscem akcji jest pogrążona w cieniu, ośnieżona przełęcz. Kolor niebieski oddaje chłód i poczucie mroku jakie towarzyszyć musi bohaterom i reszty mieszkańców tej krainy. Dla czytelnika tym bardziej zrozumiała wydaje się chęć ujrzenia nieba i poczucia ciepłych promieni słońca.
Duży format komiksu pozwala na lepsze przyjrzenie się ilustracjom i nacieszenie nimi wzroku.
W zeszycie zawarta jest galeria prac autora, z których wiele jest naprawdę pięknych.
Ponadto otrzymujemy również krótką charakterystykę głównych bohaterów oraz mapę fragmentu świata, w którym ma miejsce opowiadana w komiksie historia.
Drogi czytelniku, jeżeli jesteś fanem komiksów i zarazem rodzicem to Kręgi Magii jest pozycją po którą możesz spokojnie sięgnąć. Pomoże Ci we wprowadzeniu Twojego dziecka w świat komiksów, abyście mogli razem cieszyć się ze wspólnego hobby.
Poza tym lektura omawianego tu komiksu jest przyjemna również dla starszego czytelnika, głównie za sprawą świetnie opracowanej warstwy wizualnej.
Polecam!
Komiks do nabycia w sklepie wydawcy.

 

 • Scenarzysta: Kamil Murzyn
 • Ilustrator: Kamil Murzyn
 • Wydawnictwo: Ultimate Comics
 • Liczba stron: 52
 • Format: 210x 287 mm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 978-83-956-391-66
 • Wydanie: I
 • Cena okładkowa: 29,99 zł

Frankenstein – Junji Ito Kolekcja Horrorów – tom 10 [Recenzja]

God Country [Recenzja]