SPIDER-MAN™: HOMECOMING
in ,

Niesamowity świat człowieka pająka

Spider-Man, Miles Morales i Venom – bohaterowie, których pokochał świat

Przygody człowieka pająka ujrzały światło dzienne po raz pierwszy na kartach komiksu w 1962 roku. Wydawca był sceptycznie nastawiony do nowego bohatera, ale młodzi czytelnicy od razu pokochali Spider-Mana. Od tego czasu przygody człowieka pająka zmieniały się wraz z historią i kulturą, przedstawiając nowych złoczyńców, współpracowników i podopiecznych. Dziś Spider-Man to wielomiliardowa medialna franczyza, w której skład wchodzą komiksy, filmy, seriale, gry wideo, a nawet musical na Broadwayu, do którego muzykę napisał sam Bono. Doskonałymi przykładami tego wielowymiarowego świata są filmy Spider-Man: Homecoming, Venom i Spider-Man Uniwersum od Sony Pictures Entertainment, które dostępne są w nowej usłudze streamingowej  PlayStation® Plus Video Pass.

Super bohater jakiego nie było. Nastolatek popełniający błędy, szukający swojej tożsamości, borykający się z problemami finansowymi i sercowymi. Jego twórcy, Stan Lee i Steve Ditko, wierzyli, że odejście od klasycznego modelu komiksowego herosa odniesie sukces. Peter Parker, nastolatek, który po ugryzieniu pająka otrzymuje super moce zadebiutował po raz pierwszy w numerze 15. komiksu „Amazing Fantasy”. Młodzi czytelnicy szybko pokochali Spider-Mana – postać, z której problemami mogli się utożsamiać. Sukces był tak duży, że Spider-Man doczekał się swojego własnego komiksu „Niesamowity Spider-Man” już w 1963 roku, którego nowe tomy ukazują się do dnia dzisiejszego. Bohater ewaluował przez lata i pojawiał się coraz częściej z innymi postaciami z uniwersum Marvela, jak Fantastyczna Czwórka czy Hulk.

Popularność Spider-Mana nie uszła uwadze twórców filmowych i serialowych już w latach 80-tych. Jednak dopiero na początku XXI-ego wieku powstały wysokobudżetowe kinowe hity, które odniosły prawdziwy sukces. Jednym z nich jest Spider-Man: Homecoming. Akcja filmu rozgrywa się po wydarzeniach z filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Peter Parker (Tom Holland), z pomocą swojego mentora, Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.), stara się pogodzić życie zwykłego nastolatka z Nowego Jorku z życiem super bohatera o imieniu Spider-Man, który musi stanąć do walki z niebezpiecznym przestępcą, Vulturem (Michael Keaton). Film zarobił do dzisiaj ponad 880 milionów dolarów i zdobył serca fanów na całym świecie.

Spider-Man w całej swojej historii musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnikami. Najbardziej skomplikowanym i przez wielu uważanym za najciekawszego był Venom. W „The Avengers The Ultimate Character Encyclopedia” czarny charakter opisany jest jako maniakalny prześladowca człowieka pająka. Ich historia jest skomplikowana. Venom, jako pozaziemski symbiont potrzebuje do przetrwania ludzkiego hosta, którego moce przejmuje. W komiksach pojawił się po raz pierwszy w 1984 roku, przejmując ciało samego człowieka pająka i jego zdolności. Cztery lata później powrócił, jako odrębna postać w ciele Eddiego Brocka.

Jego dwoista i skomplikowana natura oraz duża rzesza fanów przekonały studio Sony Pictures Entertainment do opowiedzenia jego historii na dużym ekranie. W rolę główną wcielił się sam Tom Hardy, który przyjął rolę, ponieważ jego syn jest wielkim fanem bohatera. Film Venom przedstawia genezę narodzin złoczyńcy. Dziennikarz, Eddie Brock, traci karierę, dotychczasowe życie i związek. Za sprawą obcego symbionta otrzymuje super moce. Nieprzewidywalny, mroczny i agresywny Venom przeraża Brocka, ale też inspiruje i kusi nowymi możliwościami. Film okazał się niespodziewanym sukcesem i zarobił 856 milionów dolarów. Mniej popularny od swojego przeciwnika, Spider-Mana, Venom pojawił się gościnnie w wielu grach, animacjach i seriach, a w przygotowaniu jest sequel filmu z Tomem Hardym.

Tak, jak w latach 60-tych świat potrzebował nowego super bohatera, z którym mogli utożsamić się uwcześni młodzi czytelnicy, w latach 2000 nowe pokolenie potrzebowało nowego Spider-Mana. W 2011 roku świat poznał nastolatka, Milesa Moralesa. Syn Afroamerykanina i Portorykanki poszedł w ślady swojego mentora, Petera Parkera, i wkroczył do akcji, kiedy w Nowym Jorku rozpoczęła się brutalna walka o władzę. Nowy bohater szybko zyskał popularność, a jego przygody można obecnie śledzić nie tylko w komiksach. W 2018 roku powstał film animowany Spider-Man Uniwersum, w którym Miles Morales odkrywa w sobie moce podobne do tych, jakimi posługuje się Spider-Man. Miles zostaje super bohaterem nazywanym często Ultimate Spider-Man, który działa w uniwersum zwanym Ziemia-1610. Jest nadzwyczajnie silny, potrafi wdrapywać się po ścianach, ma pajęczy zmysł i umiejętność paraliżowania wroga. Film zdobył Oscara® w 2019 roku w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego i zarobił cztery razy więc, niż kosztowała jego produkcja. Spider-Man Uniwersum jest najbardziej dochodową animacją o super bohaterze w historii.

Filmy Spider-Man: Homecoming, Venom i Spider-Man Uniwersum dostępne są w  PlayStation Plus Video Pass. PlayStation Plus Video Pass to nowa, ograniczona czasowo usługa streamingowa, która oferuje członkom PlayStation Plus w Polsce dostęp do popularnych filmów i seriali z kolekcji SPE w ramach istniejącego abonamentu i jest dostępna poprzez aplikację na konsolach PlayStation®5 (PS5™) i PlayStation®4 (PS4™).

Więcej informacji oraz pełną listę filmów i seriali dostępnych w PlayStation® Plus Video Pass można znaleźć na stronie https://www.playstation.com/pl-pl/ps-plus/.

Źródła:

www.britannica.com
www.wikipedia.com
www.screenrant.com
www.simplegamer.co.uk
www.thethings.com
www.antyweb.pl
“The Avengers The Ultimate Character Encyclopedia”

O Sony Pictures Entertainment

Sony Pictures Entertainment (SPE) jest filią Sony Group Corporation z siedzibą w Tokio. Działalność SPE obejmuje produkcję, nabywanie i dystrybucję filmów oraz programów telewizyjnych; zarządzanie siecią kanałów telewizyjnych; tworzenie i dystrybucję treści cyfrowych; zarządzanie placówkami studyjnymi oraz rozwój produktów, usług i technologii związanych z rozrywką. Sony Pictures Television zarządza dziesiątkami całkowicie zależnych lub współzależnych spółek producenckich na całym świecie. Organizacje producenckie związane z SPE Motion Picture Group to między innymi Columbia Pictures, Screen Gems, TriStar Pictures, 3000 Pictures, Sony Pictures Animation, Stage 6 Films, AFFIRM Films, Sony Pictures International Productions oraz Sony Pictures Classics.

Kroniki Smoczej Lancy [Recenzja]

Pasja [Zapowiedź]