in , ,

„Potęga zemsty” autorstwa Daniela Komorowskiego to pewien ewenement. [Recenzja]

„Potęga zemsty” autorstwa Daniela Komorowskiego to pewien ewenement.

Dlaczego?
Ponieważ lekkość pióra, która cechuję tę książkę, pozwala nawet laikowi poczuć na własnej skórze to z czym mierzą się Wikingowie podczas swoich wypraw. Czytelnik może mieć wrażenie, że stoi obok bohaterów i pełni rolę obserwatora. Bierze udział w planowaniu, bitwach jak i świętowaniu, które jest nieodłącznym elementem wypraw Wikingów. Stoi blisko synów Ragnara, czuje ich rywalizację i chęć zawładnięcia nowych terenów. Czuje ich wielką determinacje, aby pokonać króla Elli. Niestety los stawia przed braćmi ogrom przeszkód w tym tych najbardziej bolesnych dotyczących zdrady w różnych postaciach.

Książka wciąga i w pewnym momencie możesz zdać sobie sprawę, że stoisz na polu walki między świszczącymi mieczami, toporami, słyszysz ten dźwięk uderzeń metalu i czujesz ciepłe krople krwi na swoim policzku. Taki efekt udało się uzyskać autorowi i myślę, że jest to właśnie to, co jest rdzeniem dobrze napisanej książki. Uczynić z czytelnika jednego z bohaterów a przynajmniej wywołać u niego takie uczucie. Wartka akcja, nie dająca chwili oddechu. Autor przygotował tu ucztę dla wyobraźni.

Być może ktoś, kto sięgnie po tą książkę nie interesując się wcześniej postaciami Wikingów, zacznie wgłębiać się bardziej w temat ponieważ jest to doskonała lektura, aby złapać tzw. bakcyla i iść za ciosem, czyli zapoznać się z rysem historycznym. Myślę, że dla osób które już ten etap mają za sobą, książka będzie bardzo przyjemną niespodzianką.

Jedynym mankamentem, ale na szczęście nie wywołującym większego zamieszania w głowie podczas czytania, jest wprowadzanie postaci fikcyjnych i nieco komplikacji z pokrewieństwem, ale sam autor o tym uprzedzał dlatego też osoby nie mające wcześniej do czynienia z historią Wikingów nie powinny budować swojej wiedzy na zależnościach między postaciami. To samo dotyczy chronologii wydarzeń, ale tutaj także wiemy, że jest to związane z potrzebami książki. Na szczęście spora liczba postaci po pewnym czasie znajduje swoje miejsce w głowie czytelnika a niektóre z nich mocno zapadają w pamięć.

Podsumowując, barwnie przedstawione losy bohaterów, bardzo realistycznie oddane czasy samego średniowiecza, opisy wierzeń, okrucieństwo i determinacja Ivara, rywalizacja między braćmi oraz miłość i zdrady. Wszystko przedstawione tak, jakbyś tam był i przeżywał to z bohaterami.
Do tego koniec, który zostawia wiele znaków zapytania i jest zapowiedzią kolejnej zaskakującej przygody.

Dane:

  • Autor: Daniel Komorowski
  • Wydawnictwo: Replika
  • Format: 145×205 mm
  • Liczba stron: 528
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788366790087
  • Data wydania: 23 luty 2021
  • Cena okładkowa: 44,90 zł

Deadly Class – #5 – 1988 Karuzela [Recenzja]

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera [Recenzja]