in , , ,

Pucio rośnie zdrowo [recenzja]

Pucio rośnie zdrowo to najnowsza książeczka o przygodach Pucia, autorstwa Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos, wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Tym razem towarzyszymy głównemu bohaterowi w przygotowaniach do spaceru, zabawie w parku, kolacji oraz przygotowaniach do snu. Książeczka skupia się na nauczeniu dzieci zdrowych nawyków. Na początek pomagamy Puciowi wybrać strój odpowiedni do pory roku, pamiętamy też o kremie z filtrem. Chłopczyk wybiera się na rower, dlatego musimy przypomnieć mu o ochraniaczach i kasku. Podczas spaceru Pucio wybiera do picia wodę w szklanej butelce zamiast soku lub słodkiego napoju. Po powrocie do domu towarzyszymy mu przy kolacji, poprzedzonej myciem rączek. Na koniec Pucio kładzie się spać. Specjalnie w opisie używam formy „my”, ponieważ książeczka zawiera wiele zadań, które musi wykonać dziecko podczas czytania z rodzicem. Część z tych zadań zadaje nam Misia, siostra Pucia. Jest to bardzo ciekawy sposób na aktywizowanie dzieci podczas czytania.

W naszej biblioteczce Pucio gości od niedawna. Jest to trzecia książeczka, którą mamy. Do tej pory czytaliśmy już Pucio umie opowiadać oraz Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki. Każda z tych książeczek trochę się od siebie różni. W Pucio rośnie zdrowo, bardzo spodobało mi się, że dziecko wchodzi w interakcje z historią. Musi odpowiedzieć na pytania zadane w tekście albo wykonać jakieś zadanie. Najciekawsze jest ostatnie „zadanie” polegające na samodzielnym wyborze przez dziecko czynności, które robi Pucio oraz ono żeby rosnąć zdrowo.

Pucio rośnie zdrowo jest kolejną częścią wydaną w postaci małej kartonowej książeczki z oznaczeniem uczę się z Puciem. Taka forma jest odporna na małe rączki „czytających” je dzieci, a format jest idealny, żeby zabrać ze sobą i poczytać w plenerze.

Książeczka na pewno spodoba się fanom Pucia. Pozostałym rodzicom polecam ją, jako pomoc przy wprowadzaniu zdrowych nawyków.

 

Opis wydawnictwa:
Rośnij zdrowo z Puciem!
Pucio jest zawsze chętny do zabawy! Poćwicz razem z nim: pomachaj rękami, pokiwaj głową i potup wesoło! A potem pomóż mu wybrać ubranie – jakie będzie najlepsze zimą, a jakie latem?
Pucio uwielbia również jeździć na torze rowerowym. Wkłada wtedy swoje odjazdowe ochraniacze i… zaraz, zaraz, czy czegoś tu nie brakuje? Podpowiesz mu, o czym zapomniał? Co za pech, nie ma też bidonu! Teraz trzeba kupić coś do picia. Zrób z Puciem zdrowe zakupy na straganie.
To był fantastyczny, choć męczący dzień. Po zabawie trzeba umyć ręce, zjeść pyszną kolację i odpocząć. Ty też odpocznij – jutro znowu pomożesz Puciowi rosnąć zdrowo!

Dane techniczne:
Tytuł: Pucio rośnie zdrowo
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Data wydania: 22 lutego 2023
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny w Szczecinie 2023

Kicia Kocia. Wiosna! [recenzja]